Zima będzie gorąca. Putin zgotuje Europie nieznany dotąd kryzys?

Artykuł
Telewizja Republika

- Rosja chce zgotować Europie na sezon grzewczy bardzo poważny kryzys energetyczny – oświadczył w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. - Na szczycie UE poruszony będzie też temat ubóstwa energetycznego. Walka Kremla z Europą rozgrywa się również na tym poziomie, Kreml chce przycisnąć społeczeństwa europejskie, aby osłabło wsparcie dla Ukrainy – dodał szef polskiego rządu.

- Rosja chce zgotować Europie, zwłaszcza na jesień, na zimę, na sezon grzewczy, bardzo poważny kryzys energetyczny – powiedział premier Mateusz Morawiecki przed kolejnymi rozmowami w Brukseli. - Lepiej dzisiaj już myśleć o mechanizmach, także ogólnoeuropejskich mechanizmach, które pozwolą zapobiec temu szantażowi gazowemu, szantażowi energetycznemu ze strony Rosji, dlatego będziemy dzisiaj podnosić te kwestie - zarówno związane z ponownym uruchamianiem energetyki węglowej – dodał szef naszego rządu.

Morawiecki wymienił Niemcy, Austrię i Holandię jako kraje, które na zasadzie planów awaryjnych wracają do energetyki węglowej. - My utrzymaliśmy naszą energetykę węglową, chcemy zwiększyć wydobycie węgla krajowego - jest to konieczne z perspektywy zabezpieczenia na zimę, na jesień – powiedział premier.

- Putin chce przycisnąć, Rosjanie chcą przycisnąć społeczeństwa europejskie, aby osłabło wsparcie dla Ukrainy, aby opinia publiczna odwróciła się, zamknęła oczy na zbrodnie wojenne na Ukrainie, na to co dzieje się za naszą wschodnią granicą – stwierdził Morawiecki. - Wszystkie nasze działania, które kierujemy wobec Rosji mają na celu przerwanie tej spirali wojennej, zniszczenie machiny wojennej. I dziś rozmawiamy przede wszystkim z jednej strony o skutecznym egzekwowaniu wszystkich sześciu pakietów sankcji, ponieważ pojawiają się tutaj problemy. A także o różnych nowych rozwiązaniach, o których pewnie będziemy w najbliższych tygodniach rozmawiać i na nich będziemy się koncentrować - powiedział premier.

Źródło: PAP, Twitter/@PremierRP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy