Bezpieczeństwo, pandemia i zmiany klimatyczne będą wiodącymi tematami 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jak poinformował ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski, w swym wtorkowym wystąpieniu prezydent Andrzej Duda będzie mówił m.in. o potrzebie międzynarodowej solidarności.
O programie zbliżającej się sesji ZO oraz wizyty polskiego prezydenta mówił w czwartek stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że w swym przesłaniu na forum ONZ Andrzej Duda wskaże jak ważne dla pokoju na świecie jest przestrzeganie prawa.
– Przestrzeganie prawa międzynarodowego jest gwarancją pokoju na świecie (...) Solidarność międzynarodowa, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu pandemii Covid i jej skutków, jest niezwykle potrzebna – zaznaczył ambasador Szczerski.
W nawiązaniu do przesłania Dudy podkreślił, że zawarte w nim idee Polska promuje od lat na forum ONZ.
Spotkanie ambasadorów V4 przy ONZ z udziałem @PLinUN zorganizowane przez prezydencję węgierską; współpracujemy także na tym forum ! pic.twitter.com/UMS2aHqcmE
— Krzysztof Szczerski (@KSzczerski) September 14, 2021
W kwestii bezpieczeństwa wskazał przede wszystkim na niepewną sytuację w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów i mogące z tego wypływać konsekwencje. Zwracał uwagę na zdrowotne, gospodarcze i społeczne skutki pandemii w skali globalnej. Zauważył przy tym, że pogłębiła się podział na państwa biedne i bogate.
– Pan prezydent będzie aktywnie uczestniczył w pracach tych wszystkich dużych bloków tematycznych. Oczywiście my, jako Polska, wzbogacamy je o naszą własną wrażliwość, nasze własne spojrzenie na sprawy istotne także z naszego punktu widzenia, tzn. bezpieczeństwa regionalnego, z tym, co wiąże się z naszą częścią świata – sprecyzował Szczerski.
Poinformował, że na zaproszenie prezydenta USA Joe Bidena, polski przywódca weźmie udział w wirtualnym szczycie dotyczącym batalii z pandemią Covid-19. Poruszony ma tam być m.in. problem współpracy międzynarodowej w celu przyspieszenia akcji szczepień na świecie.
Zwalczaniem społecznych i ekonomicznych skutków pandemii, łączącego się z tym załamania gospodarczego oraz głodu i ubóstwa w różnych częściach świata będzie poświęcony wirtualny szczyt żywnościowy z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.
– Pan prezydent będzie chciał wyraźnie powiedzieć o naszych zobowiązaniach, a także naszej humanitarnej i solidarnej postawie we współpracy z innymi państwami. Celem (szczytu) będzie wsparcie żywnościowe dla potrzebujących tego krajów w obliczu zniszczeń dokonanych przez pandemię m.in. w wyniku zerwania współpracy handlowej i załamania wielu rynków – wyjaśnił Szczerski.
W dniu 82. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę Prezydent RP @AndrzejDuda weźmie udział w uroczystym otwarciu Muzeum Pamięci Sybiru. pic.twitter.com/cnnJzSlzui
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 17, 2021
Z klimatem będzie wiązał się szczyt poświęcony energii, pierwsze tego rodzaju od 40 lat wydarzenie zwołane przez sekretarza generalnego ONZ.
– Ma dotyczyć dyskusji o zmianach modelu polityki energetycznej na świecie, która sprzyjałaby zapobieganiu zmianom klimatu i zwalczaniu wiążących się z tym konsekwencji – poinformował ambasador, dodając, że spotkanie odbędzie też z udziałem prezydenta Dudy, a Polska przekaże uczestnikom szczytu własne doświadczenia.
Krzysztof Szczerski przedstawiał też plany zwiększenia promocji udziału polskich firm w zamówieniach publicznych Narodów Zjednoczonych na całym świecie. "Dlatego też pan prezydent spotka się z osobami odpowiedzialnymi za politykę zamówień publicznych i politykę pomocową w ONZ, żeby przedyskutować formy promowania i udziału polskich firm w przetargach" – powiedział stały przedstawiciel RP przy ONZ.
Wskazał na planowane rozmowy polskiego prezydenta m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz jego zastępcami odpowiedzialnymi za misje pokojowe i pomoc humanitarną. W odniesieniu do kwestii regionalnych przewidziane jest spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentami państw bałtyckich, a także formatu kiszyniowskiego - Mołdawii, Ukrainy i Rumunii.
– Aranżujemy to, aby dyskusje o naszym regionie poprzez nasze konsultacje wewnętrzne wnosić potem pod obrady w trakcie 76. sesji na forum ONZ – stwierdził Szczerski.
Program pobytu polskiej delegacji polskiej w tym roku ocenił jako "bardzo bogaty".
– Wykorzystujemy wszystkie możliwości, jakie niosą spotkania w Nowym Jorku, żeby pokazać Polskę jako państwo aktywne i gotowe do uczestniczenia w trzech głównych blokach tematycznych – podkreślił ambasador.
Min. @RauZbigniew wręczył dzisiaj trzy nominacje ambasadorskie:
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ???????? (@MSZ_RP) June 24, 2021
◾ Joanna Pilecka - Ambasador RP w Portugalii ????????;
◾ Maciej Pisarski - Ambasador RP w Pakistanie ????????;
◾ Krzysztof Szczerski - Ambasador Stały Przedstawiciel RP przy #ONZ ???????? w Nowym Jorku. pic.twitter.com/cFlHfIW8fo
Jak dodał, bardzo obszerny jest też program biznesowy prezydenta RP. Dotyczy m.in. inicjatywy Trójmorza oraz współpracy polsko-amerykańskiej. Para prezydencka będzie poza tym realizowała różne elementy programu polonijnego. Andrzej Duda złoży hołd ofiarom ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku.
Ze względu na pandemię tegoroczna sesja ZO, na którą przybywa też szef polskiego MSZ Zbigniew Rau, będzie mieć charakter hybrydowy. Niektóre z wydarzeń odbędą się tylko wirtualnie.