Zgasły elektrownie. Zgasły światła. Ciemność absolutna. Blackout na Ukrainie

Artykuł
NASA

Amerykańska Agencja Kosmiczna opublikowała najnowsze staelitarne zdjęcie przedstawiające pogrążoną w ciemnościach Ukrainę. To po tym jak 23 listopada br. Enerhoatom zdecydował o wyłączeniu wszystkich elektrowni zasilających kraj w energię elektryczną. Sytuacja ta nie miała by miejsca gdyby nie ciągly niebezpieczny ostrzał dokonywany przez rosyjskie wojska.

Na nowych zdjęciach satelitarnych NASA Worldview z 23 listopada widzimy kraje Europy, w których miasta są oświetlone. Jednak zupełnie inaczej jest na terytorium Ukrainy. Związane jest to nie tylko z zaciemnieniem przed bombardowaniem, ale w szczególności z blackoutem spowodowanym przez atak Rosji na infrastrukturę energetyczną Ukrainy.

„Taki efekt nie jest zaskoczeniem. Wszystkie ukraińskie elektrownie zostały w mniejszym lub większym stopniu uszkodzone przez działania wojenne. - Po ostatnim ataku praktycznie nie mamy już nieuszkodzonych elektrowni cieplnych i wodnych”, oświadczył szef operatora energetycznego Ukrenerho Wołodymyr Kudrycki.

Źródło: Lubuscy Łowcy Burz

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy