Zespół Bodnara ścigał i wciąż będzie ścigał obrońców polskiej granicy! Kosiniak-Kamysz zapowiada ich bronić przed... swoimi kolegami!

portal tvrepublika.pl/za 17-06-2024, 12:00
Artykuł
Fot. Tomasz Jędrzejowski/ Gazeta Polska

W kwietniu 2024 r. w prokuraturze powstał specjalny zespół śledczych, "którego celem będzie zebranie i karnoprawna ocena materiału dowodowego dotyczącego zachowań funkcjonariuszy podejmowanych wobec cudzoziemców, którzy przekroczyli granicę białorusko-polską". Pomimo szerokiej krytyki działania takiego zespołu w obliczu niebezpieczeństw służby na granicy, Prokurator Generalny nie planuje jego rozwiązania. - Nie zmienia zdania Pan prokurator generalny. Ten zespół nie zostaje mocą żadnej decyzji rozwiązany - powiedziała w rozmowie z portalem niezalezna.pl Anna Adamiak, rzecznik prasowy PG.

Prokuratura postawiła zarzuty dwóm żołnierzom, którzy bronili polskiej granicy. Żołnierze zostali, jak podały media, zatrzymani i zakuci w kajdanki już pod koniec marca 2024 r. i do tej pory było to ukrywane. O sprawie żołnierzy, którzy pod koniec marca prowadzili interwencję wobec migrantów na granicy polsko-białoruskiej, napisał w ubiegłą środę Onet. Żołnierze użyli broni w trakcie szturmowania granicy i zostali zatrzymani.

Po nagłośnieniu tej sprawy, opinia publiczna w przeważającej większości skrytykowała decyzję śledczych, argumentując to niebezpieczną sytuacją na granicy i agresją szturmujących ją migrantów. Elektryzująca była wieść o śmierci 21-letniego Mateusza Sitka, żołnierza pełniącego służbę na granicy, który został raniony nożem przez bandytę ze strony białoruskiej.

Bez wytycznych do spraw z granicy

Rzecznik prasowa Prokuratora Generalnego, prokurator Anna Adamiak, zapytana dzisiaj przez naszą redakcję, czy stworzono nowe wytyczne dla prokuratorów dotyczące postępowań związanych z działaniami polskich żołnierzy i funkcjonariuszy na granicy polsko-białoruskiej, odpowiedziała przecząco.

- Wytyczne żadne nie powstały - stwierdziła.

Zatrzymani żołnierze, którym przedstawiono zarzuty, zostali zawieszeni w czynnościach służbowych, a co za tym idzie - ich pobory zostały zmniejszone o połowę oraz odebrane zostały im wszelkie dodatki. Czy prokuratura rozważa ponowne przeanalizowanie sytuacji lub decyzje niwelujące takie skutki, które wywołały oburzenie opinii publicznej?

- Nie mam wiedzy, aby w tym zakresie podejmowane były decyzje zmieniające uprzednie, co do charakteru stosowanych środków zapobiegawczych, odpowiedziała portalowi Niezalezna.pl prokurator Adamiak.

Zespół zostaje

W kwietniu 2024 r. został powołany specjalny zespół śledczych, "którego celem będzie zebranie i karnoprawna ocena materiału dowodowego dotyczącego zachowań funkcjonariuszy podejmowanych wobec cudzoziemców, którzy przekroczyli granicę białorusko-polską".

"Prokuratorzy zespołu badać będą nie tylko okoliczności dotyczące zdarzeń wynikających z zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, ale dokonają także analizy zakończonych już postępowań przygotowawczych, których przedmiotem były działania podejmowane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i innych służb we wskazanym wyżej okresie wobec cudzoziemców, którzy przekroczyli granicę białorusko – polską", przekazano w kwietniowym komunikacie Prokuratury Okręgowej w Siedlcach.

Wywołało to krytyczne reakcje części opinii publicznej, komentatorów i polityków.

Minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, zapowiedział utworzenie dla żołnierzy i funkcjonariuszy powołanie biura pomocy prawnej.

Więcej w tekście na portalu Niezalezna.pl: TYLKO U NAS. Zespół śledczych ds. ścigania żołnierzy zostaje. "Prokurator generalny nie zmienia zdania"

Źródło: Niezalezna.pl/Grzegorz Broński, Michał Dzierżak

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy