Zełenski bił brawo w Kanadzie ochotnikowi z SS Galizien. Środowiska żydowskie domagają się przeprosin!

Portal TV Republika, wch 25-09-2023, 16:00
Artykuł
PAP

Wołodymyr Zełenski pojawił się pod koniec zeszłego tygodnia z niezapowiedzianą wizytą w Kanadzie. Prezydent Ukrainy spotkał się z członkami rządu oraz przemawiał w parlamencie. Podczas wizyty w Izbie Gmin marszałek Anthony Rota uhonorował 98-letniego ukraińskiego emigranta Jarosława Hunkę. Celem było zademonstrowanie solidarności z Ukrainą. Tymczasem wybuchł międzynarodowy skandal...

98-latek to ukraiński imigrant został przedstawiony jako bohater walczący z Rosją w czasie II wojny światowej w I Dywizji Ukraińskiej. Hunka dostał podziękowania za całą służbę. 98-latek otrzymał owację na stojąco od członków obecnego parlamentu i senatorów. Okazało się, że Hunka służył w 14. dywizji Waffen SS.

Sprawę potępiła B’nai B’rith – najstarsza nieprzerwanie działająca żydowska organizacja na świecie.  „Ukraińscy ultra nacjonalistyczni ideolodzy, którzy zgłosili się na ochotnika do utworzenia dywizji SS Galizien w 1943 r., marzyli o etnicznie jednorodnym państwie ukraińskim i popierali ideę czystek etnicznych” – zaznaczono.

B’nai B’rith podkreśliła, iż „14. dywizja Waffen SS dokonała licznych okrucieństw na ludności cywilnej w Ukrainie i walczyła u boku regularnych niemieckich, nazistowskich sił zbrojnych w bitwie pod Brodami”. Przypomniano, że „Schutzstaffel zostało uznane przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze za organizację przestępczą”. „Członkowie tej jednostki przysięgali wierność Hitlerowi i wypaczonej ideologii rasowej nazistów” – dodano.

Warto przypomnieć, ze do Dywizji SS-Galizien zgłosiły się tysiące ukraińskich ochotników. Jednostka uczestniczyła m.in. w masakrach polskiej ludności. 28 lutego 1944 roku, złożony z ukraińskich ochotników tej dywizji 4. pułk policji SS, dokonał pacyfikacji Huty Pieniackiej niedaleko Lwowa, mordując 850-900 osób.

Do sprawy w oświadczeniu odniósł się Rota. Tłumaczył, że „rozpoznał osobę na galerii, ale potem dowiedział się informacji, które sprawiają, że żałuje swojej decyzji”

„To była moja własna inicjatywa, a osoba, o której mowa, pochodziła z mojego okręgu i została mi przedstawiona. Chciałby szczególnie przeprosić społeczności żydowskie w Kanadzie i na całym świecie. Przyjmuje pełną odpowiedzialność za moje działania” – napisał Rota w komunikacie.

Źródło: wprost.pl, PAP, tysol.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy