Zęby prehistorycznych gadów odkryto w Krasiejowie. Być może należały do przodków współczesnych ssaków

Artykuł
Szkielet jednego z przedstawicieli cynodontów
Ghedoghedo - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11330260

W Krasiejowie dokonano kolejnego odkrycia. Tym razem znalezione zostały zęby cynodontów. Była to grupa gadów, z której prawdopodobnie powstały ssaki. Pierwszego takiego odkrycia dokonano w Woźnikach koło Częstochowy na Śląsku, a teraz — w Krasiejowie. Co ciekawe, być może po przeprowadzaniu badań okaże się, że to ten właśnie gatunek był naszym przodkiem.

- Te zęby są mikroskopijne. Największe mają 2 milimetry, a najmniejszy 0,5 milimetra — mówi dr Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk.

Podobne zęby odkrywano w Indiach i USA

- Są wieloguzkowe, mają taki bardzo charakterystyczny wzór. Podobny jak na przykład u kota, tak jak zęby trzonowe u niego. Myśleliśmy, że są to trzy różne gatunki, ale dokładnie się przyjrzeliśmy i okazało się, że to jest to samo co w Woźnikach. Okazało się też, że jest ich mniej, około 10 - podkreślił Sulej.

Odkryty gatunek ten jest bardzo mało znany. Podobne zęby odkryto w Indiach i Stanach Zjednoczonych. Badacze do Krasiejowa mają powrócić w sierpniu i wtedy też rozpoczną dalsze poszukiwania.

Źródło: radio.opole.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy