Zdrada stanu na Ukrainie. Wysoki urzędnik rosyjskim szpiegiem?

Artykuł
SBU

Śledczy Służby Bezpieczeństwa postawili zarzuty byłemu wiceszefowi Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Generał dywizji jest podejrzany o zdradę stanu, a także napaść na życie funkcjonariusza organów ścigania i nielegalne posiadanie broni.

Jak wynika z akt śledztwa, przekazał on rosyjskim służbom specjalnym tajne i ściśle tajne informacje o aktualnej sytuacji wojskowo-politycznej w kraju. Ponadto przekazywał okupantom dane dotyczące działań prowadzonych przez Siły Zbrojne Ukrainy i inne jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy w celu odparcia agresji zbrojnej.

Podczas przeszukania miejsca pracy generał próbował zastrzelić pracowników SBU. Przeciwko funkcjonariuszom organów ścigania użył pistoletu bojowego Makarowa.

Zatrzymany był zastępcą szefa GUR MOU od 2008 do 2010 roku. Następnie pracował na różnych stanowiskach w służbie cywilnej tego departamentu, a także w szeregach kierownictwa Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy. Zwrócił na siebie uwagę rosyjskich służb specjalnych ze względu na jego prokremlowskie poglądy, które ukształtowały się podczas studiów w czasach ZSRR w Moskiewskiej Wyższej Szkole Dowodzenia Wojskowego i Akademii im. Frunze.

Na polecenie okupantów zbierał tajne informacje, które krążą w Ministerstwie Obrony, w tym w Głównej Dyrekcji Wywiadu, a także w Narodowej Akademii Wojsk Lądowych Sahajdaczny. Ponadto Federacja Rosyjska była zainteresowana wywiadem na temat działalności strategicznie ważnych obiektów kompleksu wojskowo-przemysłowego Ukrainy.

– Przez wiele lat wróg pracował nad nasyceniem swoimi agentami różnych władz i struktur władzy Ukrainy. Naszym zadaniem jest więc zidentyfikowanie takich zdrajców i zniszczenie tych sieci agentów. A ostatnie głośne aresztowania pokazują, że SBU jest w stanie skutecznie przeciwdziałać służbom specjalnym Federacji Rosyjskiej. Ten kierunek prac będzie się tylko zintensyfikował, bo zwycięstwo Ukrainy zależy w dużej mierze od jej wyników – powiedział szef SBU Wasyl Malyuk.

Obecnie zatrzymany przebywa w areszcie. W ramach postępowania karnego prowadzone są czynności śledcze mające na celu ustalenie wszystkich okoliczności przestępstw.

 

Źródło: SBU

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy