Zbijanie inflacji, walka z po pandemiczną rzeczywistością, dalszy rozwój [wideo]

Sylwia Gawkowska 23-09-2022, 12:35
Artykuł
Telewizja Republika

Zakończyła się XXXI edycja Forum Ekonomicznego w Karpaczu, największej konferencji polityczno-gospodarczej w Europie Środkowo-Zachodniej. Ponad 4,5 tys. polityków, samorządowców, ludzi nauki i biznesu z całego świata debatowało o współczesnych wyzwaniach związanych z inflacją, kryzysem energetycznym oraz wojną na Ukrainie. Poruszono tematy dotyczące bezpieczeństwa, wprowadzenia na rynek innowacyjnych technologii, a także omówiono dalszą perspektywę rozwoju gospodarczego.

„My chcemy „przejść tą Orlą Percią”, zachowując wysoki poziom zatrudnienia, bezpieczeństwo finansowe i bezpieczeństwo energetyczne, a z drugiej strony rzeczywiście w najbliższych kwartałach doprowadzić do obniżenia poziomu inflacji, która jest bardzo wysoka i niebezpieczna dla naszej gospodarki”, stwierdził premier RP Mateusz Morawiecki.

Podczas Forum prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska oceniała, jak w obecnych czasach wygląda sytuacja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

„Ostatnie kilka lat jest naprawdę bardzo wymagających. Najpierw COVID, wychodzenie z COVID, teraz czas wojny, a więc działania na rzecz uchodźców, sytuacja gospodarcza, wysoka inflacja, wzrost kosztów utrzymania. Ja widzę to w takiej szerokiej skali, dlatego że Zakład Ubezpieczeń Społecznych rzeczywiście jest takim odzwierciedleniem wszystkich procesów społecznych i gospodarczych, które się dokonują.” – powiedziała Uścińska.

Jak podkreśla Prezes ZUS, poziom pokrycia bieżących wydatków z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływami ze składek wniósł w pierwszej połowie roku ponad 84%, zaś w samym drugim kwartale pokrycie wynosiło ponad 86% i był to najwyższy wynik w historii. Jak zaznacza, jest to spowodowane dobrą sytuacją panującą na rynku pracy oraz małym wskaźnikiem bezrobocia.

„Bierze się to z następujących uwarunkowań ekonomicznych. Po pierwsze niski poziom bezrobocia, a więc wysoki wskaźnik zatrudnienia. Dalej mamy wzrost wynagrodzeń, bo składki płacimy od wynagrodzenia, od dochodów. Jeżeli one są wyższe, to my ich więcej pobieramy, a więc generalnie te czynniki wpłynęły na ten dobry, bardzo dobry pobór składek, a co za tym idzie mniejsze wykorzystanie też dotacji z budżetu państwa.” – dodała.

Profesor zwróciła uwagę, że wprowadzenie e-Urzędu, automatyzacja systemu to przyszłość administracji oraz znaczne obniżenie kosztów obsługi.

„Usprawniliśmy informatykę i od stycznia stworzyliśmy nowoczesne centrum świadczeń na rzecz rodziny. Mamy ponad 20 milionów wniosków, które obsługuje 100 osób. Oczywiście najpierw zainwestowaliśmy w rozwiązania informatyczne, stworzyliśmy kreatory wniosków. To jest kierunek budowania e-Urzędu. Musimy mieć zdolność, że nie tylko obsługujemy te tradycyjne świadczenia emerytalne, rentowe, zasiłkowe, ale byliśmy też w stanie udźwignąć 8,5 miliona spraw w okresie pandemii m.in. postojowe, zwolnienia itd. Unowocześnić się, postawić pewnego rodzaju warunki, jak prawo ma wyglądać, żeby były automatycznie składane wnioski online i w końcu podjąć odważną decyzję, że tworzymy ten filar nowoczesnego ZUSu i wypłacamy te świadczenia na rzecz rodziny.” – mówiła.

W Karpaczu dyskutowano również nad wprowadzeniem nowoczesnych technologii, które pozwalałyby produkować energię ze źródeł odnawialnych i zagwarantowałyby stabilność energetyczną Polski. Swoje plany przedstawiły takie firmy jak PKN Orlen czy KGHM Polska Miedź. Obie Spółki swoją przyszłość wiążą z inwestycją w małe reaktory jądrowe SMR oraz wodór.

„Dzisiaj w strategii Orlenu długoterminowo mówimy elektrownie jądrowe i elektrownie zeroemisyjne, głównie morska energetyka wiatrowa.” – zaznaczył Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen.

„Patrząc na to, co dzieje się na rynkach energii elektrycznej, co ma związek z kryzysem na Ukrainie, ale też wojną energetyczną, którą Rosja wytoczyła Europie i Światu. Jedyną odpowiedzią na stabilność energetyczną w Polsce jest energia jądrowa.” - powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński.


Polecamy materiał filmowy w oknie poniżej.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy