Zawsze gotowi nieść pomoc. GOPR Beskidy obchodzi urodziny

Artykuł
GOPR Beskidy
fot. Alojzy Szupina

25 listopada 1952 roku odbyło się pierwsze zebranie organizacyjne Beskidzkiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego PTTK (dziś GB GOPR).

Historyczne zdjęcie sprzed 68 lat przedstawia uczestników pierwszego kursu ratownictwa górskiego zorganizowanego w dniach 20-24 listopada 1952 r. w Szczyrku w Domu Wycieczkowym PTTK „Goplana”.

Kurs ukończyły wówczas 32 osoby zarekrutowane głównie spośród turystów narciarzy, taterników, gospodarzy i pracowników schronisk, tym samym dając początek zorganizowanemu ratownictwu górskiemu w zachodniej części Beskidów.

Działalność ratownicza na terenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego rozpoczęła się w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, w ramach funkcjonowania Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (PTT) i Beskidenverein.

W roku 1930 powstało Krakowskie Towarzystwo Krzewienia Narciarstwa i wraz z Polskim Związkiem Narciarskim (PZN), na terenie polskich gór, zaczęło tworzyć sieć stacji ratowniczych wyposażonych w odpowiedni sprzęt ratowniczy i medykamenty. W Beskidach, pierwsze takie stacje, powstały na przełomie lat 1933 i 1934 na Hali Miziowej pod Pilskiem oraz na Markowych Szczawinach pod Babią Górą.

W lutym 1937 roku powstał Związek Babiogórskiego Pogotowia Ratunkowego przy Komisji Klimatycznej w Zawoji, który to do czasów II Wojny Światowej był głównym organizatorem ratownictwa w masywie Babiej Góry. II Wojna Światowa zniszczyła cały dorobek ratownictwa beskidzkiego. W latach od 1947 do 1952 Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) zorganizowało kursy ratownictwa górskiego w Beskidach.

Dnia 25 listopada 1952 roku powstało Beskidzkie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (BOPR). Ostatecznie, na koniec roku 1952, na Walnym Zjeździe Delegatów TOPR, oraz powstałych kolejno organizacji regionalnych pogotowia górskiego w Polsce, utworzono jednolitą organizację Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR), zrzeszającą wszystkie grupy regionalne w całej Polsce. W Beskidach powstała wówczas Grupa Beskidzka GOPR, która działa do dnia dzisiejszego, jako jedna z siedmiu grup regionalnych GOPR’u.

goprhistoria_670

 

Źródło: Facebook, beskidy.gopr.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy