Zatrzymano b. wiceszefa banku centralnego Ukrainy

Artykuł
Siedziba Narodowego Banku Ukrainy
flickr/Alexander Noskin/CC BY-SA 3.0

Prokuratura Generalna Ukrainy zatrzymała byłego wiceprezesa Narodowego Banku Ukrainy Borysa Prychodkę pod zarzutem udziału w kradzieży ponad 170 mln dolarów z funduszy państwowych – poinformował zastępca prokuratora generalnego Mykoła Herasymiuk.

Prychodko został pierwszym wiceszefem NBU za prezydentury Wiktora Janukowycza, którego ekipę oskarżano o powszechną korupcję. Prychodko jest najwyższym rangą urzędnikiem państwowym zatrzymanym od czasu obalenia w lutym Janukowycza.

Narodowy Bank Ukrainy poinformował, że dotychczas nie otrzymał żadnych oficjalnych informacji od prokuratury w sprawie zatrzymania Prychodki.

Herasymiuk powiedział, że Prychodko jest podejrzany o to, że wraz z innymi osobami przywłaszczył około 2 mld hrywien (ok. 172 mln dolarów) z państwowego funduszu rolniczego, utworzonego w celu kontroli cen na rynku krajowym.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk informował w lutym, że w okresie rządów Janukowycza z państwowego skarbca znikły pożyczki w wysokości 37 mld dolarów, a 70 mld dolarów zostało wytransferowanych z kraju. Były prezydent odrzucił te oskarżenia.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy