Żaryn: Na liście celów 4350 e-maili; agresorzy mają związki z rosyjskimi służbami

Artykuł
Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych
Fot. Pixabay/xusenru

ABW i SKW ustaliły, że na liście celów ataku socjotechnicznego znajdowało się co najmniej 4350 adresów e-mail należących do polskich obywateli; służby dysponują informacjami świadczącymi o związkach agresorów z działaniami rosyjskich służb specjalnych – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

„ABW i SKW ustaliły, że na liście celów przeprowadzonego przez grupę UNC1151 ataku socjotechnicznego znajdowało się co najmniej 4350 adresów e-mail należących do polskich obywateli lub funkcjonujących w polskich serwisach poczty elektronicznej. Służby dysponują informacjami świadczącymi o związkach agresorów z działaniami rosyjskich służb specjalnych” – czytamy w komunikacie rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych.

Żaryn poinformował, że na liście 4350 zaatakowanych adresów znajduje się ponad 100 kont, z których korzystają osoby pełniące funkcje publiczne – członkowie byłego i obecnego rządu, posłowie, senatorowie, samorządowcy.

„Atak dotknął osób pochodzących z różnych opcji politycznych, a także pracowników mediów i organizacji pozarządowych. Na liście znalazł się również adres, z którego korzystał minister Michał Dworczyk. Służby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo przeanalizowały kilka wiadomości wysłanych na adres ministra, które mogły posłużyć do potencjalnego phishingu - ich zawartość oraz konstrukcja miały na celu wyłudzenie danych niezbędnych do logowania. Zanotowano również kilkukrotne obce logowania do skrzynki pocztowej użytkowanej przez Ministra Dworczyka” – poinformował rzecznik.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy