Zakonnica triathlonistka. 91-latka jest rekordzistką świata w Ironmanie

Madonna Buder urodziła się w 1930 roku w Stanach Zjednoczonych
Fot. twitter/KatMokrzycka

Madonna Buder jest 91-letnią zakonnicą, która jest rekordzistką świata w Ironmanie. Kobieta ukończyła 366 triathlonów.

Madonna Buder pokonała w trakcie upału 3,86 km wpław, 180,2 km na rowerze oraz maraton, czyli ponad 42 km. W 2006 r. w wieku 76 lat na mistrzostwach świata na Hawajach stała się najstarszą kobietą, która ukończyła Ironmana.

91-letnia zakonnica dobiegła do mety w ostatniej chwili, z czasem 6 godzin, 59 minut i trzech sekund, mieszcząc się w limicie 17 godzin.

Zakonnica ukończyła swój pierwszy triathlon w wieku 52 lat. Trzy lata później dobiegła do mety podczas Ironman Triathlon. Dzisiaj ukończyła już 45 zawodów i 366 riathlonów, dzięki czemu zyskała przydomek „Iron Nun", czyli „Żelazna Siostra".

Co więcej, Madonna Buder została najstarszą kobietą świata (86 lat), która ukończyła te piekielne zawody (Ironman Canada) w 16 godzin i 32 minuty. To światowy rekord w jej kategorii wiekowej.

- Nigdy nie jesteś za stara, aby uczyć się nowych rzeczy - powiedziała Madonna Buder.

Firma Nike zaproponowała jej współpracę, dzięki czemu Buder wzięła udział w 2016 r. w kampanii „Unlimited Youth". W spocie reklamowym „Iron Nun" kobieta odegrała główną rolę. W filmie zostało zaprezentowane to, jak wygląda jej zwykły dzień z życia - najpierw modlitwa, potem trening, a na końcu zawody triathlonowe. Wszystko z ogromnym poczuciem humoru.

Madonna Buder urodziła się w 930 roku w Stanach Zjednoczonych. W wieku 23 lat zdecydowała się wstąpić do katolickiego zakonu. Jednak w 1970 r. podjęła decyzję o odejściu i wspólnie z kilkoma siostrami założyła zakon - Siostry Wspólnoty Chrześcijańskiej (SFCC). Buder zaczynała od biegania wokół kościoła. Pływać zaczęła, gdy odkryła niedaleko swego domu jezioro.

 - Miałam złamane żebra, złamanie biodra w dwóch miejscach, sześć razy prawe ramię i dwa razy lewe, a do tego wiele razy połamane palce u rąk i nóg. Ale tak długo, jak Bóg daje ci zdrowie, nie ma powodu, aby przestać - powiedziała.

 

Źródło: sport, triathlonlife

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy