Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
22:09 Radni Krakowa nie udzielili prezydentowi Krakowa wotum zaufania za rok 2025, ale udzielili mu absolutorium za wykonanie budżetu za tamten rok. Sytuacja jest nietypowa, ponieważ dotyczy odwołanego już prezydenta Aleksandra Miszalskiego
21:20 Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa planuje sprzedać Turcji w trybie przyspieszonym kilkadziesiąt silników odrzutowych do samolotów bojowych o wartości setek milionów dolarów
20:28 Cztery osoby zmarły we Włoszech z powodu ekstremalnych upałów - podały w środę media. Temperatury w centrum i na północy kraju sięgają 37-39 stopni Celsjusza
19:50 Wojska rosyjskie zaatakowały kilka stacji paliw oraz obiekty infrastruktury gazowej Ukrainy; w wyniku jednego z uderzeń jedna osoba została poważnie ranna – powiadomił w środę szef państwowej grupy energetycznej Naftohaz
18:45 Iga Świątek przegrała z Emmą Navarro 5:7, 6:2, 3:6 w drugiej rundzie turnieju rangi WTA 500 w niemieckim Bad Homburg. Tym samym Raszynianka, która rok temu dotarła do finału nie zdołała awansować do ćwierćfinału i straci cenne punkty w rankingu WTA
18:32 Trzej kapłani diecezji płockiej zostali uhonorowani przez Ojca Świętego Leona XIV godnością kapelana Jego Świątobliwości. Papieskie odznaczenia wręczono podczas spotkania w Kurii Diecezjalnej Płockiej
17:35 Wesprzyj red. Wojciecha Szymczaka! W czwartek - 25 czerwca, o godz. 11:30, w Sądzie Rejonowym przy ul. Marszałkowskiej 82 w Warszawie rozpocznie się rozprawa w procesie wytoczonym W. Szymczakowi, przez tak zwaną aktywistkę Babcię Kasię
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" z Białegostoku i Brańska zapraszają na protest przeciwko paktowi migracyjnemu, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 15:00 przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok

Zakończyła się IV edycja Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Źródło: Fot. Renata Dąbrowska

Za nami IV Forum Wizja Rozwoju – największa konferencja gospodarcza w północnej Polsce. Wydarzenie odbyło się 26-27 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Eksperci ze środowiska akademickiego, przedstawiciele biznesu, politycy oraz naukowcy wzięli udział w kilkudziesięciu panelach dyskusyjnych.

Forum Wizja Rozwoju to jedno z największych wydarzeń gospodarczych w kraju, w trakcie którego znamienite grono ekspertów debatuje nad szerokim spektrum zagadnień kluczowych dla rozwoju polskiej gospodarki. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, którego uroczyste wystąpienie oficjalnie otworzyło tegoroczną konferencję.

– Azymut skierowany w kierunku przyszłości wiąże się z wypracowaniem śmiałych i odważnych wizji, jakie są przedmiotem dyskusji na kolejnej edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, w którym mam przyjemność dziś uczestniczy – powiedział Prezes Rady Ministrów.

W trakcie dwóch dni zrealizowano 61 paneli dyskusyjnych w ramach kilkunastu bloków tematycznych dotyczących m.in. energetyki, ekonomii, gospodarki morskiej, polityki senioralnej czy geopolityki. Nowością w programie był Kongres 3W – woda, wodór, węgiel, współorganizowany z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

– Wkroczyliśmy w epokę, od której mogą zależeć kolejne dekady – mówił Premier Matuesz Morawiecki. – W świecie gwałtownie zmieniających się paradygmatów politycznych musimy budować sieć partnerstwa. Poprzez nasze działania ostatnich tygodni bardzo wydatnie te sojusze umocniliśmy. Sprawnie przeprowadzona akcja ewakuacyjna z Afganistanu to dowód na to, że nie tylko nie zostawiamy naszych partnerów w potrzebie, ale umiemy także przeprowadzić logistycznie tak skomplikowaną operację. Dzisiaj pokazaliśmy, że w kryzysie stulecia uratowaliśmy miliony miejsc pracy, utrzymaliśmy naszą politykę społeczną, rozwijamy skrzydła inwestycji infrastrukturalnych - dzieje się tak dzięki naprawie systemu finansów publicznych.

Usunięto obraz.

Wsparcie merytoryczne w wielu panelach dyskusyjnych zapewniła również kadra ekspertów KGHM Polska Miedź S.A. – spółki, która obchodzi w tym roku sześćdziesięciolecie.

– Zmieniliśmy trochę strategię od czasu, kiedy w 2018r. jako zarząd objęliśmy swoje stanowiska – mówił Adam Bugajczuk, Wiceprezes KGHM Polska Miedź S.A. – Wiedzieliśmy, że musimy przygotować alternatywy dla energii elektrycznej, której ceny były bardzo niestabilne. Uruchomiliśmy szereg procesów optymalizacyjnych związanych z hutnictwem i aktywami zagranicznymi. Chcieliśmy być gotowi na zmienne warunki – zarówno gorszą, jak i lepszą koniunkturę. Dziś niewątpliwie mamy do czynienia z tą drugą, o czym świadczy wysoki poziom cen miedzi. Nasze hasło na najbliższe 60 lat to „przyszłość jest z miedzi”. Nie mamy wątpliwości, że tak właśnie będzie. Cieszymy się, że możemy już teraz zbierać owoce inwestycji i procesów, które realizowaliśmy przez ostatnie trzy lata.

Na panelach pojawiał się również temat współpracy gospodarczej państw Trójmorza.

– Między krajami Trójmorza zachodzi znaczna dynamika wymiany handlowej. Główne obszary inwestycji i współpracy powinna zatem stanowić infrastruktura, w szczególności transportowa, energetyczna oraz cyfrowa – mówił Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. – Warto pamiętać, że wszystkich nas tutaj, w Trójmorzu, połączyła żelazna kurtyna, choć w każdym kraju miała nieco inny wymiar. To właśnie wspólne, bardzo silne doświadczenia są płaszczyzną budzącą wśród naszych społeczeństw największe zainteresowanie.

Nie zabrakło rozmów dotyczących znaczenia i potencjału przemysłu ciężkiego w Polsce. Eksperci wzięli pod lupę m.in. nowe technologie, rolę hut w narodowej gospodarce i kierunki modernizacji przemysłu maszynowego. Poszukali też odpowiedzi na pytanie czy nasz kraj ma szansę w wyścigu wodorowym.

Usunięto obraz.

– Przemysł ciężki jest jednym z podstawowych sektorów gospodarki – przybliżył Tomasz Heryszek, Prezes Zarządu Węglokoks S.A. – Termin ten zawiera w sobie zarówno górnictwo i wydobycie, jak i przemysł chemiczny. Jest on potężnym dostawcą pieniądza do sektorów publicznych, równocześnie generując tysiące miejsc pracy. Dla wielu krajów na całym świecie to właśnie przemysły ciężkie, zbrojeniowe i stoczniowe stanowią strategiczne działy gospodarki.

Pierwszy dzień konferencji zwieńczyła uroczysta Gala, podczas której odbyło się wręczenie Nagród Gospodarczych w siedmiu kategoriach. Laureaci wyróżnieni zostali spośród dwustu firm i instytucji. Złotą Wstęgę Forum Wizja Rozwoju otrzymał Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Nagrodę dla firm najbardziej zaangażowanych w działalność charytatywną, prospołeczną lub ekologiczną otrzymała firma Woj-Mar Mariusz Gustowski. Laur przeznaczony dla jednostek naukowych lub przedsiębiorstw, które wdrażają innowację produktową lub technologiczną otrzymał Galeon Sp. z o.o. Sp. W zakresie ekomobilności (wdrażania niskoemisyjnych i ekologicznych rozwiązań w transporcie) nagrodzona została spółka PKA. Laur dla firm, które po raz pierwszy oferują swoje rozwiązania na polskim rynku i istnieją nie dłużej niż 2 lata powędrował do spółki E1 Krzysztof Sierżęga. Nagrodę dla firm wdrażających lub rozwijających technologie informatyczne otrzymał SPRINT S.A. Za innowacyjność nagrodzona została spółka Wireland. Natomiast nagrodę za zarządzanie, w którym wynik finansowy nie jest jedynym priorytetem, otrzymała spółka KRUSZYWO.

Usunięto obraz.

Kolejnym uroczystym momentem było zakończenie Hackatonu – maratonu programowania. Łączna pula nagród w tegorocznej edycji wynosiła aż 60 tys. zł

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji było II Pomorskie Forum Kół Gospodyń Wiejskich. Uczestnicy mogli zapoznawać się z unikalnym rękodziełem i spróbować regionalnych specjałów kulinarnych. W piątek odbyło się wręczenie nagród dla Kół najbardziej zaangażowanych w rozwój pomorskich rejonów wiejskich.

Partnerem Generalnym IV Forum Wizja Rozwoju jest PKN Orlen. Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Bank Gospodarstwa Krajowego, Węglokoks S.A. oraz KGHM Polska Miedź S.A. Partnerem Głównym i Merytorycznym jest Grupa Lotos S.A. Partnerem Głównym jest Totalizator Sportowy sp. z o.o. i Energa Grupa ORLEN. Partnerem Głównym i Partnerem Hackathonu jest Fundacja KGHM Polska Miedź S.A. Partnerem II Pomorskiego Forum Kół Gospodyń Wiejskich jest Fundacja Lotto. Partnerami+ są PGNiG oraz Fundacja State Of Poland

materiały prasowe