Przejdź do treści
16:00 Śląskie: Rok więzienia w zawieszeniu dla naturopaty za wmawianie chorym na nowotwory, że nie mają raka
15:28 Kraków: Poseł PiS skarży do NSA wyrok WSA w sprawie strefy czystego transportu
14:39 Norwegia: Rząd ogłosił obniżkę podatków od paliw
14:35 Bliski Wschód: Z powodu gróźb Iranu część amerykańskich uczelni przechodzi na tryb zdalny
14:14 IMGW: ocieplenie na Wielkanoc. Temperatura do 20 st. C na zachodzie kraju
13:23 Francja: Przewoźnicy drogowi spowolnili ruch na obwodnicy Paryża w proteście przeciwko cenom paliw
13:05 IMGW: Początek tygodnia ze zmienną pogodą i temperaturą do 12 st. C
12:20 Nigeria: Krwawe zamieszki po ataku na bar w mieście Dżos. Zginęły 22 osoby
Republika Dziękuję Republice, jej widzom i wszystkim osobom ją wspierającym, Klubom Gazety Polskiej, Strefie Wolnego Słowa. Nie będzie wolnej Polski bez Republiki, bez możliwości przekazywania prawdy - powiedział w naszej stacji Przemysław Czarnek
WAŻNE Wspieraj Telewizję Republika! Przekaż 1,5 procent podatku za pośrednictwem Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej "Salvatti.pl". Nr KRS: 0000 309 499. Cel szczegółowy: Niezależne Media SWS
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Prezes NBP prof. Adam Glapiński o możliwości finansowania potrzeb zbrojeniowych Polski: Zamierzamy proponować takie działania, które nie będą prowadzić do uszczuplenia rezerw dewizowych. NBP nie proponuje „kredytu", a „przekazanie".
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zbiera podpisy pod projektem ustawy StopPakt.pl w każdą sobotę i niedzielę od 12:00 do 16:00 pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul. Klasztornej
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na spotkanie Jackiem Sasinem i Andrzejem Śliwką. 30 marca, godz. 17:00. Sala Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Tarnobrzeg zaprasza na spotkanie z marszałkiem seniorem Antonim Macierewiczem. 30 marca, godz. 18:00, Tarnobrzeski Dom Kultury
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zbiera podpisy pod projektem ustawy StopPakt, 31 marca, od godz. 11.30, ul. Półwiejska, przy Pomniku Starego Marycha w Poznaniu
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Zasoby złota NBP urosną do 700 ton, a Polska znajdzie się na liście TOP 10 z największymi zasobami złota.

Zabójstwo Pawła Adamowicza. KO żąda informacji prokuratora generalnego ws. śledztwa

Źródło: Fot. PAP/Adam Warżawa

– Będziemy żądać na najbliższym posiedzeniu Sejmu przedstawienia kompleksowej informacji ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o śledztwie w sprawie zabójstwa, politycznego mordu na prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu - zapowiedział w czwartek w Gdańsku lider PO Borys Budka.

Atak nożownika

Dwa lata temu, 14 stycznia 2019 r., w wyniku ran od noża, zmarł ówczesny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Śmiertelne obrażenia odniósł dzień wcześniej podczas miejskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdy na scenie został zaatakowany przez Stefana W. 

Na nagraniach było widać jak napastnik zadał Adamowiczowi kilka ciosów nożem, po czym podniósł w górę ręce w geście zwycięstwa. Zanim mężczyzna został zatrzymany, chodził po scenie i krzyczał: „Halo, halo. Nazywam się Stefan W., siedziałem niewinnie w więzieniu, Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz”.

Stefanowi W. postawiono zarzut zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Jednak do dziś nie rozpoczął się proces sprawcy. Mężczyzna po raz trzeci, na wniosek prokuratury, będzie badany przez zespół biegłych psychiatrów. Termin śledztwa został przedłużony do 13 kwietnia 2021 roku.

Druga rocznica śmierci Adamowicza

W czwartek, w drugą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka, poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Adamowicz (brat Pawła Adamowicza), a także prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i prezydent Sopotu Jacek Karnowski podczas konferencji prasowej skrytykowali "opieszałość prokuratury" w zakresie wyjaśnienia okoliczności zabójstwa.

– Dwa lata śledztwa, które nie przyniosło żadnych rezultatów, dwa lata indolencji państwa zarządzanego przez niekompetentnych ludzi. Dwa lata, podczas których nie potrafiono sformułować finalnego aktu oskarżenia. To wszystko wymaga wyjaśnienia, dlatego jako Koalicja Obywatelska będziemy żądać na najbliższym posiedzeniu Sejmu przedstawienia kompleksowej informacji prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości dotyczącego śledztwa w sprawie zabójstwa, politycznego mordu na prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu - oświadczył szef PO.

Według polityków KO w sprawie wyjaśnienia okoliczności śmierci Pawła Adamowicza powołana powinna zostać sejmowa komisja śledcza.

Według Budki, komisja ta miałaby sprawdzić, dlaczego prokuratura, która prowadzi śledztwo działa na zwłokę i czy były w tej sprawie polityczne naciski. – Czy celowo podejmowane są działania, które mają opóźnić przesłanie aktu oskarżenia w tej sprawie. Co znajduje się w materiałach tej sprawy? Czy prawdą jest, że ten materiał może kompromitować narrację i nienawiść, która była budowana w stosunku do śp. prezydenta Pawła Adamowicza - pytał szef Platformy.

Brat zamordowanego polityka krytykuje prokuraturę

Piotr Adamowicz zaapelował do liderów formacji opozycyjnych: Włodzimierza Czarzastego (Lewica) i Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL) o współdziałanie w tej kwestii.

On również skrytykował postawę prokuratury. – Stwierdzam wyraźnie i kategorycznie: jest to wstyd dla państwa polskiego, co się dzieje w tej sprawie, a tak naprawdę się niewiele dzieje - zaznaczył.

O "opieszałości prokuratury" mówiła również prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Przez dwa lata nie możemy doczekać się aktu oskarżenia. Tymczasem trwa powolne wymazywanie, szkalowanie, erozja pamięci o prezydencie Pawle Adamowiczu. My w Gdańsku na to nie pozwolimy - oświadczyła.

Jak mówił prezydent Sopotu Jacek Karnowski zabójstwo Pawła Adamowicza, było jednym z najstraszliwszych wydarzeń w historii Gdańska. Jego zdaniem, śledztwo w tej sprawie jest celowo przeciągane.

– Zakończenie tej sprawy w sądzie nie jest na rękę rządzącym, ponieważ ona nie odpowie na pytanie o to, kto zabił i czym zabił, bo wszyscy to widzieli, ale najprawdopodobniej pokaże, kto podżegał do tego zabójstwa, jaka była w tym rola mediów publicznych - powiedział Karnowski. Podkreślił, że trzeba to koniecznie wyjaśnić.

Paweł Adamowicz był prezydentem miasta od 1998 r., a w latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Miał 53 lata.

PAP

Wiadomości

Jaką dostaniemy rekompensatę od Unii Europejskiej za pomoc Ukrainie?

Nie zagra już w kadrze. Reprezentant Polski ujawnia powód

Dlaczego rząd Donalda Tuska forsuje nowe zadłużenie?

Nabór na XXI Festiwal Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije" w Bydgoszczy!

Tyle zarobił Stoch w Pucharze Świata. Kwoty robią wrażenie

"Ludzie zapożyczają się, żeby kupić produkty na Święta". Mocne słowa Semeniuk-Patkowskiej pod adresem Tuska

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Dziennikarze TV Republika triumfują w Nagrodach SDP 2026. Główna nagroda dla Katarzyny Gójskiej

Zarzuty dot. rejestracji aut, które nigdy nie jeździły po naszych drogach! Grupa rozbita

BĘDZIE BLACKOUT? Magazyny energii to już nie wybór, to konieczność?

„Stoimy z USA!” – mocne przemówienie Karola Nawrockiego na CPAC!

PILNE: zawiadomienie ws. ministra infrastruktury. Sprawa trafia do prokuratury

Kamil Stoch kończy karierę. Wiadomo, ile wyniesie jego olimpijska emerytura

TRZEBA ZOBACZYĆ!

PILNE: Limit cen paliw wchodzi w życie. Sprawdź, ile zapłacisz

Jakubiak: Niemcy bogacą się polską biedą

Ceny ropy rosną. Rynki reagują na napięcie na Bliskim Wschodzie

Najnowsze

Jaką dostaniemy rekompensatę od Unii Europejskiej za pomoc Ukrainie?

Tyle zarobił Stoch w Pucharze Świata. Kwoty robią wrażenie

Olga Semeniuk-Patkowska

"Ludzie zapożyczają się, żeby kupić produkty na Święta". Mocne słowa Semeniuk-Patkowskiej pod adresem Tuska

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Dziennikarze TV Republika triumfują w Nagrodach SDP 2026. Główna nagroda dla Katarzyny Gójskiej

Zarzuty dot. rejestracji aut, które nigdy nie jeździły po naszych drogach! Grupa rozbita

Nie zagra już w kadrze. Reprezentant Polski ujawnia powód

Dlaczego rząd Donalda Tuska forsuje nowe zadłużenie?

Nabór na XXI Festiwal Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije" w Bydgoszczy!