Zabójcze roboty. Czy zbliża się wizja z „Terminatora”?

Artykuł
SPUR - czwronogi robot z karabinem
Fot. Twitter/Ghost Robotics

Czytelnicy zapewne pamiętają wizję Camerona z filmu „Terminator” uzbrojonych, niszczycielskich maszyn. Ten obraz staje się coraz bliższy. Firma Ghost Robotics zaprezentowała czworonożnego robota uzbrojonego w karabin snajperski. Zaopatrzona w odpowiednie oprogramowanie ta biomorficzna maszyna mogłaby sama wybierać cele do likwidacji.

Robot został pokazany na waszyngtońskiej wystawie AUSA przez spółkę Ghost Robotics, zajmującej się produkcją robotów wsparcia dla amerykańskiej armii. Dotychczas firma produkowała maszyny, których przeznaczeniem było głownie rozpoznanie. Tym razem jednak spółka zaprezentowała biomorficznego robota kroczącego SPUR, na którym zamontowano karabin snajperski o kalibrze 6,5 mm. Jak podkreślają media, jest to pierwszy tego typu robot bojowy na świecie.

Może zlikwidować cel z ponad kilometra

Robot, przypominający bezgłowego psa (tak na oko dobermana) z karabinem na grzbiecie, może prowadzić skuteczny ogień na dystansie do 1200 m. Wyposażony jest we własny system obserwacji i celowania, który może współpracować z goglami rozszerzonej rzeczywistości. Jednak zastosowanie odpowiednich algorytmów może sprawić, że ten - jak na razie - jedynie pół-autonomiczny system, będzie zdolny do całkowicie samodzielnego wykrywania i namierzania celów.

Czy to znaczy, że - tak jak w filmie Camerona - pola walki zaroją się od niszczycielskich maszyn? Jak na razie zapewne nie. Technologia - można by rzec - jest na razie jeszcze w powijakach. Nie bez znaczenia są też zapewne kwestie ekonomiczne. Ważne jednak jest właśnie owo „jak na razie”.

Źródło: milmag.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy