Zabili im rodziców. Zabrali im dzieciństwo. Rosjanie tworzą legiony Putinjugends

Artykuł
canva.com

2 tys. sierot wywiozły z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej wojska pierwszego zbrodniarza XXI wieku. Po trafieniu do kraju okupanta, mają zostać zrusyfikowane. Trwa przygotowywanie odpowiednich dokumentów.

Jak tłumaczy Ludmyła Denisowa, sieroty i dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej w obwodach donieckim i ługańskim otrzymają obywatelstwo rosyjskie. Stając się Rosjanami, będą mogły być tam adoptowane. "Raszyści dokonują ludobójstwa ukraińskich dzieci" - napisała Denisowa na Telegramie. 

Rzeczniczka Praw Człowieka Ukrainy poinformowała, że przygotowywane są porozumienia między Rosją i władzami separatystycznych regionów wschodniej Ukrainy, dotyczące sformalizowania transferów dzieci i ułatwiania przekazywania ich rodzinom rosyjskim. Dojdzie wówczas do „faktycznego uprowadzenia ukraińskich dzieci do Rosji”.

Jak dodaje, Rosja rażąco narusza postanowienia art. 49 Konwencji Genewskiej o ochronie osób cywilnych w czasie wojny, który zakazuje przymusowej relokacji lub deportacji osób z terytoriów okupowanych.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy