„Za rozwój wolności słowa”. Wyjątkowe odznaczenie dla red. Sakiewicza

Anna Zyzek 24-05-2023, 16:30
Artykuł
Niezalezna.pl

"Jako przedstawiciel społeczeństwa obywatelskiego Ukrainy, nie mogę nie skorzystać z okazji, aby podziękować Polsce, polskiemu społeczeństwu, polskiej władzy za to potężne wsparcie. Jak patrzy się na to z perspektywy czasu, to bez Polski nie dalibyśmy rady walczyć przeciwko rosyjskiej agresji" - powiedział w rozmowie z portalem Niezalezna.pl prof. Wasyl W. Kostycky - prezes Stowarzyszenia Ukraińskich Prawników, którzy przybył do Warszawy, aby wręczyć red. Tomaszowi Sakiewiczowi wyjątkowy medal uznania.

Złoty Medal Stowarzyszenia Ukraińskich Prawników. Taką nazwę nosi nagroda, jaką przyznano red. naczelnemu "Gazecie Polskiej" Tomaszowi Sakiewiczowi za "znaczący wkład w rozwój nowoczesnego dziennikarstwa i realizacji prawa do wolności słowa, tworzenie demokratycznych podstaw społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie przyjaźni i współpracy między Polską a Ukrainą".

Podczas rozmowy z prezesem Stowarzyszenia Ukraińskich Prawników - prof. Wasylem W. Kostyskym, portal Niezalezna.pl zapytał o nagrodę dla red. Sakiewicza.

"Stowarzyszenie Ukraińskich Prawników jest to organizacja niepaństwowa, która skupia wielu prawników, sędziów, prokuratorów, naukowców. Organizujemy wiele wydarzeń, konkursów, podczas których często przyznajemy nagrody, podziękowania, medale. Pan Tomasz Sakiewicz został nominowany - nie tylko jako redaktor naczelny, prezes "Gazety Polskiej", jak i Telewizji Republika, ale i jako działacz społeczny. Ten medal został przyznany za jego wkład w rozwój demokracji, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, rozwój wolności słowa i przyjaźni polsko-ukraińskiej", wskazał Kostysky.

Jak dodał - "przyjechałem do Warszawy i wręczyłem tę nagrodę panu Sakiewiczowi z ogromną przyjemnością za to wszystko, co robi on dla rozwoju demokracji".

Naszego rozmówcę poprosiliśmy również o to, aby powiedział nieco więcej na temat samego stowarzyszenia, któremu przewodniczy. "Stowarzyszenie Ukraińskich Prawników powstało w maju 1991 roku. Podczas pierwszego zgromadzenia zdecydowaliśmy, że będziemy zawsze dążyć i dbać o niepodległość Ukrainy", odparł.

"Organizujemy różne przedsięwzięcia, bo my - prawnicy mojego pokolenia martwimy się o przyszłość tych, którzy podejmuje decyzje mające wpływ na wolność obywateli, państwa praworządnego. Walczymy o to, aby była ona jak najlepsza", dodał prof. Kostysky.

"Bez Polski nie dalibyśmy rady"

Na koniec, wyraził on ogromne podziękowania dla całego narodu polskiego.

"Jako przedstawiciel społeczeństwa obywatelskiego Ukrainy, nie mogę nie skorzystać z okazji, aby podziękować Polsce, polskiemu społeczeństwu, polskiej władzy za to potężne wsparcie. Jak patrzy się na to z perspektywy czasu, to bez Polski nie dalibyśmy rady walczyć przeciwko rosyjskiej agresji", przyznał rozmówca Niezalezna.pl

Wspomniał również o działaniach polskiej dyplomacji na arenie międzynarodowej, która próbuje przekonać sojuszników do tego, by wizja Ukrainy w UE i NATO była coraz bardziej realna.

"Ukraina próbuje otworzyć te szerokie drzwi do Unii Europejskiej, do NATO. Polska nam w tym pomaga. Mamy tutaj również wsparcie od USA, Kanady, Wielkiej Brytanii. Polska jednak bardzo stara się, abyśmy mogli dołączyć do demokracji światowej. Za to jeszcze raz - serdecznie dziękuję Polsce i Polakom", reasumował.

Tekst na Niezalezna.pl znajdziecie Państwo TUTAJ

Źródło: Niezalezna.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy