Z kieszeni Polaków popłyną w tym roku miliardy złotych z tytułu tego podatku!

Portal TV Republika, wch 20-04-2024, 12:00
Artykuł
TV Republika

W 2024 roku Polska zapłaci gigantyczny podatek od plastiku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oszacowało, że danina z tytułu tzw. plastic tax kosztować będzie nas wszystkich 2,3 mld zł.

Jak podał portal dorzeczy.pl, senatorowie z komisji Klimatu i Środowiska oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności zapoznali się w środę z informacją na temat stanu przygotowań do wdrożenia systemu kaucyjnego oraz prac resortu klimatu nad rozwiązaniami dotyczącymi rozszerzonej odpowiedzialności producenta, którą przedstawiła wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Sowińska potwierdziła, że nie zostanie zmieniony termin wprowadzenia systemu kaucyjnego na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 l, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 l i metalowe puszki o pojemności do 1 l. Zacznie on obowiązywać 1 stycznia 2025 r. O rok, czyli do 2026 r., zostanie przesunięty termin wprowadzenia obowiązku zbiórki butelek po mleku i produktach mlecznych.

Szefowa resortu klimatu i środowiska poinformowała, że ministerstwo przygotowało nowelizację ustawy o systemie kaucyjnym, której celem jest przede wszystkim uszczelnienie tego systemu. "W noweli przyjęto zasadę, że kaucja będzie podążała za produktem w całym łańcuchu sprzedaży. Wprowadzony zostanie też obowiązek przyjmowania butelek szklanych wielorazowego użytku przez małe sklepy, które sprzedają napoje w takich opakowaniach", czytamy w dorzeczy.pl

Przygotowany został również projekt rozporządzenia w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym. Przewidziano w nim zwiększenie opłaty kaucyjnej dla butelek szklanych wielorazowego użytku do 1 zł.

Sowińska przekazała także, że w 2024 roku z tytułu plastic tax, czyli podatku od plastiku nie poddanego recyklingowi trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł.

Jak przypomina portal dorzeczy.pl, plastic tax to danina wprowadzona na podstawie dyrektywy unijnej. Stawka wynosi 800 euro za tonę niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Podatek od plastiku obowiązuje w UE od 2021 roku.

Źródło: dorzeczy.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy