Z Brukseli do Kijowa popłyną miliony euro. Za co?

portal tvrepublika.pl 26-11-2023, 11:00
Artykuł
European Commission (Dati Bendo), Attribution via Wikipedia Commons

W liście do prezydenta Ukrainy - Wołodymra Zełenskiego Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, poinformowała, że KE przeznaczy 50 mln euro na naprawę ukraińskiej infrastruktury portowej zniszczonej w wyniku rosyjskich ataków. Celem tego działania - jak wskazano - jest wsparcie dalszego eksportu ukraińskich produktów rolnych na rynek światowy.

Z radością przyjęłam otwarcie przez Ukrainę korytarzy humanitarnych, które pozwoliły na kontynuację eksport przez Morze Czarne - zaznaczyła von der Leyen.

„Aby wesprzeć te wysiłki, Komisja Europejska udostępnia 50 milionów euro na szybką naprawę i odnowienie infrastruktury ukraińskich portów”, zapewniła.

Przewodnicząca KE zauważyła, że z biegiem czasu inwestycje pozwolą ukraińskim portom powrócić do wielkości eksportu sprzed wojny. 

Dodała, że w październiku br. Ukraina wyeksportowała 4,6 mln ton zbóż – 3,6 mln ton drogą morską i kolejny 1 mln ton koleją i ciężarówkami. 

Portal Ukrainska Prawda zamieszczając list Ursuli von der Leyen informuje, że Litwa zapowiedziała przeznaczenie w tym roku dwóch milionów euro na inicjatywę „Zboże z Ukrainy”, zaś wczoraj Finlandia ogłosiła przeznaczenie 3 mln euro na wsparcie eksportu ukraińskiego zboża do krajów najbardziej od niego zależnych i rozminowywanie pól na Ukrainie.

Prezydent Szwajcarii Alain Berset podczas odbywającego się wczoraj szczytu "Zboże z Ukrainy" poinformował, że Szwajcaria przekaże Ukrainie dodatkowo 100 mln euro na wsparcie tej inicjatywy.

Wczoraj w Kijowie odbył się drugi szczyt międzynarodowej inicjatywy "Zboże z Ukrainy", którego celem jest wsparcie światowego bezpieczeństwa żywnościowego poprzez usprawnienie eksportu z Ukrainy, mimo rosyjskich blokad.

Źródło: portal tvrepublika.pl, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy