XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000

Portal TV Republika 05-06-2023, 13:30
Artykuł
episkopat.pl

Przejściem tysięcy młodych ludzi przez Bramę-Rybę, na znak wybrania Chrystusa jako życiowego Przewodnika, po północy zakończyło się XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych „Lednica 2000”. W tym roku odbyło się pod hasłem „Idź za Barankiem”. Podczas wielogodzinnego, sobotniego spotkania uczestnicy wydarzenia uczestniczyli w warsztatach, śpiewali, tańczyli, spowiadali się i uczestniczyli we Mszy św. Podczas wieczornej liturgii abp Grzegorz Ryś zapewniał młodzież, że Bóg kocha człowieka zawsze, darmo i pomimo wszystko.

Pomocą w podążaniu za Chrystusem, które jest centralnym motywem spotkań lednickich, były w tym roku dwie nowe inicjatywy: Pole Talentów i Pole Dialogu. Dzień wypełniły warsztaty, m.in. warsztat Podejmowania Decyzji, Pro Life, Jak ewangelizować w Internecie?

Tradycyjnie już spotkanie rozpoczęła przed 17.00 Procesja Orłów. Inspiracją do powstania Procesji i towarzyszącej jej pieśni były słowa kard. Stefana Wyszyńskiego wypowiedziane do młodzieży: „Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości”. W procesji uczestniczyła młodzież, która aktywnie działa w Kościele, wolontariusze ledniccy, misyjni, moderatorzy wspólnot.

W uroczystej procesji do ołtarza przyniesiono relikwie m.in. św. Dominika, św. Jacka i św. Tomasza z Akwinu, a także, m.in. relikwie patronów Polski: św. Stanisława biskupa-męczennika św. Andrzeja Boboli i św. Wojciecha. Wprowadzono też relikwie błogosławionego ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, kapłana zamordowanego w Dachau. Przed 20 laty został ogłoszony przez Jana Pawła II patronem harcerzy polskich.

Witając zgromadzoną młodzież Prymas Polski abp Wojciech Polak zachęcił ją do podążania za Chrystusem, który gładzi grzechy każdego człowieka. “Wybierzcie Chrystusa – raz jeszcze, na nowo!” – zaapelował metropolita gnieźnieński.

Nawiązując do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie abp Polak zachęcał: zaczerpnijcie z lednickiego źródła i idźcie za Barankiem aż na spotkanie z Ojcem Świętym.

Natomiast przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki przypomniał, że lednickie spotkania zawdzięczamy inicjatywie o. Jana Góry. “Bez jego zaangażowania, nawet nie podzielonego na początku przez samych dominikanów, nie byłoby tego wydarzenia, które jest tak ważkie dla młodzieży polskiej i z innych stron świata” – powiedział metropolita poznański.

Abp Gądecki podkreślił, że bez spotkania z Chrystusem czyli Osobą nie ma chrześcijaństwa. “To spotkanie prowadzi nas do Chrystusa-Baranka, czyli do Chrystusa, który jest ofiarą. Dopóki nie wejdziemy w to ogołocenie Chrystusowe i nie przejmiemy tej drogi Chrystusowej ofiary, tak długo jesteśmy chrześcijanami połowicznie i nie do końca” – zaznaczył hierarcha.

Podczas wieczornej Mszy św. metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś nawiązał w homilii do obchodzonego jutro Święta Trójcy Świętej i wyraził opinię, że jest to zapewne największa tajemnica wiary. Tłumaczył, że doświadczyć Boga w Trójcy znaczy otworzyć się na łaskę Jezusa Chrystusa, na ojcowską miłość Boga i na wspólnotę, którą ustanawia Duch Święty.

Zwracając się do tysięcy uczestników lednickiego spotkania abp Ryś przekonywał, że Bóg, który objawia się w Jezusie Chrystusie kocha każdego człowieka zawsze, darmo, bezwarunkowo, bezinteresownie, wiernie i nie “za coś” tylko – mimo wszystko.

“Jezus Chrystus objawia Boga, który kocha mnie mimo moich grzechów; kocha mnie jako grzesznika, nie jako sprawiedliwego, nie jako dobrego – jako grzesznika” – wskazywał metropolita łódzki.

Bóg jest zawsze pierwsze ze swoją miłością, Bóg jest zawsze wyprzedzający i kochający; znajduje lekarstwa na nasze choroby, zanim zachorujemy – mówił duchowny. – Nie wiem, jak to więcej powiedzieć, żebyście się po prostu w tym Bogu zakochali, żebyście się zafascynowali Bogiem, który kocha aż tak – dodał hierarcha.

Mszy św. na Polach Lednickich przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, a współkoncelebrowali m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś i bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Po liturgii odtworzono słowa papieża Franciszka skierowane do uczestników wydarzenia podczas środowej audiencji generalnej. “Myślą ogarniam młodzież, która w pierwszą sobotę czerwca zgromadzi się na Polach Lednickich na Spotkaniu Młodych pod hasłem „Idź za Barankiem”. Niech refleksja nad tajemnicą Eucharystii pomoże wszystkim na nowo wybrać Chrystusa i przyjąć Go do swojego serca. Niech Bóg błogosławi to spotkanie!” – powiedział papież.

Następnie zgromadzeni modlili się w intencji Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w sierpniu w Lizbonie, po czym rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu.

Przyszłoroczne Ogólnopolskie Spotkanie Spotkanie Młodych „Lednica 2000” odbędzie się w sobotę 1 czerwca 2024 roku – poinformowali organizatorzy.

 

XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych „Lednica 2000” zakończyło się zgodnie z tradycją przejściem tysięcy uczestników przez Bramę-Rybę, na znak wybrania Chrystusa jako swojego życiowego Przewodnika.

 

LEDNICA 2000 to dzieło ewangelizacyjne, które zainicjował w 1997 roku, wraz ze świeckimi wolontariuszami, duszpasterz akademicki, dominikanin o. Jan W. Góra OP, zainspirowany nauczaniem św. Jana Pawła II. Gromadził młodych co roku wokół symbolicznej Bramy Ryby odwołującej się do początków chrześcijaństwa. Osoba i nauczanie św. Jana Pawła II, duchowego twórcy Lednicy, budowanie osobistej relacji z Chrystusem oraz odkrywanie wiary na nowo poprzez czerpanie ze skarbca tradycji i historii Kościoła to filary Lednicy.

Źródło: kai.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy