XVIII Konkurs Chopinowski. Znamy zwycięzcę

Artykuł
Decyzja jury w sprawie przyznania pierwszej nagrody była jednogłośna
Fot. Twitter/AGNIESZKA2 #PYRA

W nocy ze środy na czwartek ogłoszono wyniki XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Zwycięzcą okazał się Bruce (Xiaoyu) z Kanady. Jakub Kuszlik z Polski zajął czwarte miejsce ex aequo z reprezentującą Japonię Aimi Kobayashi. Ponadto dostał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków.

Kilka minut po godz. 2 w nocy jurorzy wyszli do dziennikarzy, by ogłosić swój werdykt. Dyrektor konkursu Artur Szkelner wyznał, że obradowano wyjątkowo długo, gdyż nie łatwo było podjąć decyzję.

- Naprawdę nie wiem, co powiedzieć. To jest wspaniałe uczucie stać tutaj. To była wspaniała przygoda grać z tymi wspaniałymi ludźmi Chopina na estradzie Filharmonii Narodowej w Warszawie. Było to wielkie przeżycie. Na pewno cieszy się moja rodzina i przyjaciele. Ja naprawdę nie mam słów, to wielkie przeżycie i radość - wyznał chwilę po ogłoszeniu werdyktu laureat pierwszego miejsca  Bruce (Xiaoyu) Liu.

- Jeśli masz pasję do czegoś, po prostu to rób. Nie patrz na innych, na to co mówią i myślą. Podążaj za tym, co uważasz za dobre dla siebie. Na swojej drodze zawsze napotkasz porażki, problemy i negatywne osoby, w takich momentach, musisz podążać dalej i nie poddawać się - dodał.

Kim jest Bruce (Xiaoyu) Liu

Urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu. Jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Montrealu, gdzie studiował w fortepan w klasie Richarda Raymonda. Obecnie kontynuuje muzyczną edukację pod kierunkiem Dang Thai Sona. Współpracował m.in z: orkiestrami symfonicznymi Cleveland i Montrealu, Orkiestrą Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem. Dał serię koncertów z China NCPA Orchestra.

Odbył dwa tournees po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.

Komentarze po werdykcie

- Jury doceniło bardzo różnorodnych pianistów, a przy tym wygrał uczestnik, który bez wątpienia był najlepiej przygotowany i olśniewał na każdym etapie, czyli Bruce (Xiaoyu) Liu. Jest to pianista kompletny. Dysponuje fenomenalną techniką, ale nie używa jej, żeby się popisywać, jak potrafi zagrać dany utwór. Ona mu pozwala wydobywać z fortepianu najbardziej niesamowite barwy - powiedział  muzykolog, dyrygent i dziennikarz "Ruchu Muzycznego" Krzysztof Stefański.

- Czasami zaskakiwał swoją inwencją brzmieniową, a jednocześnie dysponował wszystkimi cechami pianisty chopinowskiego, co było słychać dzisiaj w jego wykonaniu koncertu. Nie potrzebował używać prawego pedału, żeby uzyskać łagodne, miękkie brzmienie. On po prostu potrafi to wydobyć z samej klawiatury. A przy tym przekonała mnie choćby jego wizja w trzecim etapie Sonaty B-Moll w dziwnym, mogłoby się pozornie wydawać, zestawieniu z Wariacjami B-Dur op. 2. Zestawił najmroczniejszy, najbardziej posępny z utworów Chopina z wirtuozerskimi wariacjami w opozycyjnej tonacji - dodał.

- Konkursy potrafią być okrutne, ale dzisiaj mogę powiedzieć, że ten wyjątkowy poziom zmusił nas w tym roku, do podejmowania trudnych decyzji. Wszystkie etapy zostały poszerzone, jeśli chodzi o ilość dopuszczonych uczestników, również laureatów konkursu jest więcej niż przeważnie - powiedziała przewodnicząca jury konkursu Katarzyna Popowa-Zydroń.

- Zawsze myślimy o tym, że Chopin wolał być wzruszony niżli olśniony, ale mam poczucie, że w obecnej grupie laureatów odnaleźliśmy pianistów, którzy potrafią nas równie głęboko wzruszyć jak i olśnić - dodała.

Jednogłośna decyzja

Dyrektor konkursu Artur Szkelner, zapytany o werdykt odparł, że „pierwsza nagroda była poza wszelkimi wątpliwościami od początku dyskusji po finale. Wynikała ona z punktacji i opinii jurorów”. – Jurorzy w trakcie tego typu dyskusji rzadko starają się nawzajem przekonywać. Zostawiają argumenty dla siebie, a dyskusja dotyczy tego, jak rozkładają się ostatecznie głosy, niektórzy zmieniają zdanie. Czasami padają pojedyncze zdania dotyczące wykonania tego czy innego utworu w poprzednich etapach, natomiast nie dotyczyło to tegorocznego zwycięzcy - dodał.

Najwyższy poziom w historii

- Tak wysokiego poziomu uczestników na Konkursie Chopinowskim nie było w całej jego historii. To powoduje, że z każdego etapu na etap mieliśmy dosłownie tę samą sytuację, wielkiego niedosytu, dużych emocji i niesamowicie trudnych decyzji jurorów – powiedział Dyrektor konkursu Artur Szklener, powołując się na głosy krytyków i recenzentów.

Laureaci konkursu

Jury zdecydowało się wyróżnić ośmioro pianistów. Drugie miejsce w konkursie zajęli ex aequo Alexander Gadjiev, reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Laureatem trzeciego miejsca jest Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, czwartą nagrodę otrzymali ex aequo Japonka Aimi Kobayashi oraz Polak Jakub Kuszlik. Na piątym miejscu uplasowała się Leonora Armellini z Włoch, a szóste miejsce zajął JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę.

Nagrody specjalne

Nagrodę Krystiana Zimmermana za najlepsze wykonanie sonaty zdobył Alexandra Gadjiev. Nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków dostał Jakub Kuszlik. Nagrodę Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu zdobył Martin Garcia Garcia.

 

 

Źródło: rdc.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy