Wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie. „Pokolenie Baczyńskiego”

Artykuł
Wystawa upamiętnia polskich patriotów
Fot. Mikołaj Bujak / IPN

W Dniu Polskiego Państwa Podziemnego i w roku stulecia urodzin Poety Instytut Pamięci Narodowej prezentuje nową wystawę plenerową „Pokolenie Baczyńskiego”. Wystawę otworzyli na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie prezes IPN dr Karol Nawrocki i dyrektor Zamku prof. dr. hab. Wojciech Fałkowski.

– To była Polska poetyzująca, ale nie Polska rozpoetyzowana, bowiem ci poeci, którzy pisali piękne poematy, wiersze i prozę, byli także dzielnymi żołnierzami, za co część z nich zapłaciła najwyższą cenę, jak tytułowy bohater wystawy Krzysztof Kamil Baczyński czy jak Tadeuszy Gajcy. Inni, jak święty papież Polak Jan Paweł II czy Stanisław Lem, którego także znajdą Państwo na tej wystawie, świadczyli o duchu polskości, o dumnym narodzie z genotypem wolności – mówił podczas wernisażu dr Karol Nawrocki.

Prezes IPN przedstawił bohaterów wystawy jako dziedzictwo II Rzeczypospolitej, w której wyrośli:

– Gdy będziemy oglądać tę wystawę, to pomyślmy o II Rzeczypospolitej przez pryzmat tego, co zostawiła najpiękniejszego: całe pokolenie Polaków, które nie było gotowe pogodzić się z Polską zniewoloną, zniewoloną w roku 1939, ale także po roku 1945. Te postacie świadczą o wielkim sukcesie, który miał zostać zniszczony i zapomniany na skutek zbrodni komunistycznych i zbrodni niemieckich, ale dzięki wolnej i niepodległej Polsce te postacie przekonują nas o nas samych i o tym, że nigdy nie wyrzekniemy się wolności i niepodległości – podkreślił dr Nawrocki.

Wystawa „Pokolenie Baczyńskiego” została przygotowana przez pion edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej. Składa się z części ogólnopolskiej oraz trzynastu wersji regionalnych, przygotowanych przez oddziały i delegatury IPN z całego kraju. Inauguracyjna prezentacja na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie potrwa do 15 listopada 2021 r. Później wystawa w trzynastu wersjach regionalnych będzie prezentowana w kolejnych miastach w Polsce, a informacje o jej trasie będzie można śledzić na stronie ipn.gov.pl.

Źródło: IPN

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy