Wysoki stan zatrudnienia. Polska policja bije rekordy

Artykuł
Polska policja i rekordowe stany zatrudnienia
fot. Canva

Bariera 100 tysięcy zatrudnionych policjantów została przekroczona. Według stanu na ostatni dzień grudnia 2021 roku w polskiej policji służy 100 557 policjantów - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. Dodał, że to najlepszy wynik od kilkunastu lat.

Pomimo panującej pandemii, która wpływa na szkolenia jednostek w 2021 r. przyjęto do służby 6684 policjantów. W tym samym czasie odeszło 4053 funkcjonariuszy. Podsumowanie stanu kadrowego policji od 2010 roku do 2022 - - to w 2012 roku policja odnotowała zarówno najwięcej odejść policjantów ze służby, jak i najniższy stan zatrudnienia. 

Rzecznik KGP powiedział, że -nie są więc prawdziwe sugestie, że policja obecnie boryka się z problemami kadrowymi, których wcześniej miałoby nie być. Liczba odejść od lat jest podobna poza wskazanym 2012 rokiem.

W ramach Programu Modernizacji Służb Mundurowych Podległych MSWiA na lata 2022–2025 liczba etatów w policji ma się zwiększyć  do niemal 110 tys. Zdaniem rzecznika liczba kandydatów do policji  jest i była duża. To ciekawy, ale i bardzo odpowiedzialny zawód; żeby zostać policjantem, trzeba przejść procedurę doboru, która do łatwych nie należy - poinformował. 

Aby dołączyć do szeregów policyjnych, trzeba zdać test wiedzy, test sprawności fizycznej, test psychologiczny, trzeba przejść rozmowę kwalifikacyjną i ustalić stan zdrowia oraz stopień zdolności do służby kandydata. Okazuje się, że wielu spośród kandydatów w poszczególnych etapach doboru nie uzyskuje wystarczającej liczby punktów - dodał inspektor Mariusz Ciarka.

Źródło: rmf24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy