Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski posiada w tej chwili ponad 632 tony złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To historyczny moment
14:09 Francja: Prokuratura bada podejrzenia rosyjskiej ingerencji wymierzonej w Philippe’a i Attala
13:28 Hiszpania: Granadę nawiedziło trzęsienie ziemi; Alhambra tymczasowo zamknięta
13:18 Belgia: Sąd odroczył sprawę zajęcia kont PAŻP w związku ze szczepionkami Pfizera
13:04 Polska: Zakaz wchodzenia do Bałtyku na części kąpielisk, powodem m.in. wysokie fale
11:59 Polska: Nie żyje Krystyna Kodymowska „Stokrotka”, uczestniczka Powstania Warszawskiego
11:16 Polska: Wojewoda podkarpacka ostrzega rodziny ofiar katastrofy autobusu przed oszustami
10:25 Pomorskie: Strażacy czwarty dzień gaszą pożar Zakładu Gospodarowania Odpadów w Chlewnicy
10:06 Wałbrzych: Policjanci zatrzymali pięciu mężczyzn zamieszanych w fałszowanie pieniędzy
09:04 Mazowieckie: Ponad 70 interwencji po burzach; najwięcej w Warszawie
08:33 Ukraina: Pięć osób zginęło w rosyjskich atakach w ciągu ostatniej doby
08:09 Indonezja: W walce z pożarami lasów władze uciekają się do wywoływania sztucznego deszczu
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami - TVREPUBLIKA.PL
Wydarzenie Częstochowa: Trwa zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta miasta i Rady Miasta. Podpisy można składać od poniedziałku do piątku w godz. 16.00–19.00 w punkcie „Kwadraty” przy al. Wolności 1
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Piotrków Tryb. od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-18.00 w biurze ul. Słowackiego 34a (przy przejeździe kolejowym) zbiera podpisy pod projektem ustawy Stop BANDERYZMOWI w Polsce!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Iławie zaprasza wyjątkowo do NOWEGO MIASTA LUBAWSKIEGO na spotkanie z posłem mec. Andrzejem Śliwką - 24 sierpnia o godz. 17.00 w Miejskim Centrum Kultury przy ul. 19 Stycznia 17a
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Brańsku zaprasza 23 sierpnia o godz. 16:30 nad zalew w Brańsku na II edycję wydarzenia „Polityka od kuchni – Smaczne kąski prosto z Sejmu”. Gośćmi będą Przemysław Czarnek, Sebastian Łukaszewicz, Andrzej Śliwka, Mariusz Kałużny i M

Wyruszyła 43. Pielgrzymka Piesza z Lublina na Jasną Górę. Ma charakter sztafety

Źródło: Fot. PAP/Wojtek Jargiło

43. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła w środę z Lublina. Podobnie jak w zeszłym roku, z powodu obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią, ma charakter sztafety – każdego dnia na szlaku wędrować będą inni pielgrzymi. W sumie będzie to ponad 1,8 tys. osób.

Abp Stanisław Budzik podczas rozpoczynającej pielgrzymkę mszy św. w archikatedrze lubelskiej przypomniał postać kardynała Stefana Wyszyńskiego. Metropolita podkreślił, że prymas pokazał, iż jego siła płynie z wiary i zawierzenia Matce Najświętszej.

– Trudne były początki kapłańskiej drogi Stefana Wyszyńskiego, ale jakże wspaniałe przyniosły owoce. Kiedy w 1946 r. został mianowany biskupem lubelskim przez papieża Piusa XII, postanowił przyjąć święcenia biskupie na Jasnej Górze (…) Matce Boskiej Częstochowskiej pozostał wierny aż do ostatnich chwil swojego życia – zaznaczył abp Budzik.

Zwrócił uwagę, że jego hasło „Przez Maryję samemu Bogu” jest wciąż aktualne i powinno być drogowskazem. – Maryja bowiem uczy nas, jak oddawać chwałę Bogu w Trójcy jedynemu. Ona jest najlepszą nauczycielką na drodze do świętości – powiedział abp. Budzik.

Podczas homilii nawiązał do hasła tegorocznej Lubelskiej Pielgrzymki „Eucharystia – prawdziwe Życie”. – Wyruszacie, aby rozważać po drodze, że Eucharystia daje nam prawdziwe życie. Gromadząc się na świętej wieczerzy powtarzamy z pierwszymi chrześcijanami, że my nie możemy żyć bez Eucharystii, bez mszy św. – podkreślił abp Stanisław Budzik.

1,8 tys. pielgrzymów

Z powodu obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa – podobnie jak w zeszłym roku – pielgrzymka na Jasną Górę będzie miała charakter sztafety. Każdego dnia pielgrzymować będą inni pątnicy, którzy będą przywożeni autokarami na szlak, a po przejściu wyznaczonej na dany dzień trasy, będą odwożeni z powrotem, do domów. Tylko jedna grupa będzie szła przez całą trasę, nocując pod namiotami.

W tegorocznej pielgrzymce łącznie weźmie udział ponad 1,8 tys. osób. – Z powodu reżimu sanitarnego będziemy codziennie szli w trzech grupach, po 100 osób każda. Oczywiście na trasie nie przyjmujemy żadnych napojów, ani posiłków od miejscowej ludności, tak jak miało to miejsce wcześniej. Do tego ciągła dezynfekcja i próba zachowania odległości między pielgrzymami. Z kolei w kościołach będziemy zachowywać bezpieczeństwo w postaci noszenia maseczek – powiedział przewodnik pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak.

Ze względu na remonty dróg, trasa tegorocznej pielgrzymki zostało nieco zmieniona. Pierwszy dzień pielgrzymi zakończą w Chodlu do którego dotrą przez Bełżyce, a w drugi dzień będą zmierzać do Księżomierzy. Każdego dnia trasa liczy średnio ok. 25-30 km. Do Częstochowy pątnicy mają dotrzeć 14 sierpnia.

PAP