Wypadek samolotu na Morzu Południowochińskim

Artykuł
Lockheed Martin F-35 Lightning II
fot. Wikipedia

Żołnierze zostali ranni podczas nieudanego lądowania samolotu F-35 na pokładzie amerykańskiego lotniskowca USS Carl Vinson na Morzu Południowochińskim. Marynarka wojenna w USA poinformowała w poniedziałek, że pilot bezpiecznie katapultował się z maszyny.

F-35C Lightning II próbował wylądować na USS Carl Vinson podczas rutynowej misji - wynika z komunikatu amerykańskiej marynarki wojennej.

Trzech rannych żołnierzy przetransportowano do stolicy Filipin. Pozostali żołnierze są leczeni na pokładzie lotniskowca. Ich stan jest stabilny. Pilot również jest w stanie stabilnym.

Lotniskowce USS Carl Vinson i USS Abraham Lincoln wraz ze swymi grupami bojowymi rozpoczęły w niedzielę manewry na Morzu Południowochińskim.

Morze Południowochińskie jest bogate w surowce naturalne i kluczowe z punktu widzenia międzynarodowego handlu. Morze jest też jednym z najbardziej zapalnych punktów w relacjach Chin z sąsiadami i USA. Waszyngton oskarża Pekin o militaryzację tego akwenu i zastraszanie innych stolic regionu, by pozbawić je dostępu do należnych im zasobów.

Celem polityki zagranicznej Pekinu jest przejęcie kontroli nad Morzem Południowochińskim, które Chiny uznają za własne terytorium.

Źródło: polsatnews

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy