Wycofanie się rosyjskich wojsk z Ukrainy. Zełenski: Trzeba być gotowym na ich powrót

Artykuł
Wołodymyr Zełenski wypowiedział się na temat sytuacji między Rosją i Ukrainą podczas wizyty na pozycjach ukraińskich sił na granicy administracyjnej z anektowanym przez Rosję Krymem
Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że wycofanie się rosyjskich wojsk nie oznacza, że ukraińska armia nie powinna być gotowa na ich powrót.

- Jesteśmy dziś w obwodzie chersońskim. Widzimy nasze pozycje, sprawdzamy gotowość z punktu widzenia sprzętu, naszych żołnierzy, naszych brygad. (...) To, że wojska się wycofują, nie oznacza, że armia nie powinna być gotowa do tego, że w jakimkolwiek momencie może dojść do powrotu wojsk do granic naszego kraju - powiedział prezydent, cytowany przez swoje biuro prasowe.

Odnosząc się do niedawnej koncentracji rosyjskich wojsk u ukraińskich granic Zełenski podkreślił, że Rosja "nie pierwszy rok ucieka się do nacisku - można przeczytać w komunikacie.

- Stale powinniśmy być gotowi - zaapelowano.

Zełenski ocenił też, że włączenie do rozmów pokojowych innych krajów sprzyjałoby szybszemu zakończeniu wojny w Donbasie.

- To może być rozszerzenie formatu normandzkiego, odrębny, równoległy format z innymi krajami, z bardzo poważnymi, potężnymi graczami - zaznaczył.

Według niego podczas środowego posiedzenia trójstronnej grupy kontaktowej strony zbliżą się do decyzji o tym, by ogłosić jeszcze raz zawieszenie broni.

Prezydent oznajmił, że wspólne starania Ukrainy, krajów europejskich i USA dotyczące Rosji umożliwiły deeskalację sytuacji.

- Nie możemy zagwarantować na 100 proc., że rosyjskie wojska nie wrócą. Popieramy decyzję o wycofaniu wojsk z granic z Ukrainą. Mówi to już o zamiarze niekontynuowania eskalacji - ocenił szef ukraińskiego państwa.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy