Wybuch reaktora w Kędzierzynie-Koźlu. Podmuch pootwierał okna sąsiednich biur

Artykuł
W Kędzierzynie-Koźlu doszło do wybuchu reaktora chemicznego (zdj. poglądowe)
Pixabay/jdn2001cn0

Do wybuchu reaktora chemicznego doszło na terenie zakładów chemicznych w Kędzierzynie-Koźlu — poinformowała w środę Nowa Trybuna Opolska. Do wypadku doszło na terenie firmy ICSO Chemical Production. Podmuch uszkodził część biur znajdujących się w pobliżu reaktora. Jedna osoba odniosła niegroźne obrażenia rąk.

Firma ICSO Chemical Production znajduje się na terenie kompleksu przemysłowego w Blachowni. Jak opisali świadkowie zdarzenia „podmuch był tak wielki, że otworzyły się okna i wywróciły niektóre rzeczy znajdujące się w biurach. W jednym z pokoi na biurku wylądował sporej wielkości kawałek blachy. Osoba tam przebywająca miała bardzo dużo szczęścia”.

Jak tłumaczy prezes ICSO Chemical Production Stanisław Pabiasz na terenie firmy prowadzona była produkcja dla firmy zewnętrznej. W reaktorze trwała synteza z użyciem około tony żywicy.

- W pewnym momencie doszło do eksplozji reaktora — powiedział prezes Pabiasz.

Na szczęście obyło się bez ofiar

Portal nto.pl informuje, że nie ma osób poszkodowanych. Jeden z pracowników doznał tylko niegroźnych ran rąk.

Jak tłumaczy przedstawiciel firmy, przestrzegane były wszystkie procedury bezpieczeństwa. Podczas procesów syntezy niekiedy dochodzi jednak do wypadków. Szczególnie dotyczy to produkcji żywicy. W wyniku eksplozji zniszczony został sam reaktor, a także uszkodzone niektóre biura znajdującego się po sąsiedzku Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” należącego do Sieci Badawczej „Łukasiewicz”.

ICSO Chemical Production pokryje te straty.

Źródło: nto.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy