Wybitny śpiewak operowy Bernard Ładysz kończy dziś 98 lat

Dokładnie 98 lat temu na świat przyszedł Bernard Ładysz
CC BY-SA 4.0 Wikimedia Commons, Fot. Aleksander-Ladysz

24 lipca 1922 r. na Zarzeczu w Wilnie urodził się Bernard Ładysz. Był najmłodszym spośród trzech synów w muzykalnej rodzinie, której wszyscy członkowie należeli do chóru „Harfa” przy wileńskim kościele o. bernardynów.

Ładysz był także żołnierzem AK, w lipcu 1944 r. uczestniczył w operacji „Ostra Brama”. 7 lipca 1944 r. w wyniku zasadzki trafił do niewoli. W obozie pracy w wyrębie drzew w Kałudze przebywał do roku 1946. Po powrocie do Polski podjął studia wokalne. Karierę solową rozpoczął w Zespole Reprezentacyjnym Wojska Polskiego. Był również solistą Opery Warszawskiej i Teatru Wielkiego w Warszawie.

 

W 1956 r. solista zwyciężył w międzynarodowym konkursie śpiewaczym w Vercelli, gdzie zdobył najwyższą nagrodę, co ruszyło do przodu jego międzynarodową karierę.

Bernard Ładysz był pierwszym polskim artystą, który wykonał partię solową w kompletnym nagraniu opery przez wielką światową firmę fonograficzną Columbia. Było to w 1959 r., śpiewak wystąpił wówczas obok Marii Callas w nagraniu Łucji z Lammermooru pod dyrekcją Tullio Serafina.

 

Artystę można było zobaczyć i usłyszeć m.in. w „Eugeniuszu Onieginie”, „Cyruliku Sewilskim”, „Don Giovannim” czy „Aidzie”. Występował również w polskich filmach fabularnych, m.in. „Lalce” (1968), „Ziemi obiecanej” (1974), „Dolinie Issy” (1982) oraz „Ogniem i mieczem” (1999).

Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W roku 2018 prezydent Andrzej Duda odznaczył śpiewaka Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

 

Źródło: zw.lt, Kancelaria Prezydenta

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy