Przejdź do treści
10:43 Beskidy: W wigilijną noc odprawione zostaną pasterki w góralskiej oprawie
10:16 Warszawa: Usunięto awarię rozjazdu na stacji Warszawa Wschodnia
09:18 Zakopane: Święta w śnieżnej scenerii. Trudne warunki na tatrzańskich szlakach
07:57 Opolskie: Sześć ofiar śmiertelnych wypadku drogowego w Zielęcicach
07:42 Rosja: Trzy osoby, w tym dwóch policjantów, zginęły w wybuchu w Moskwie
07:28 USA: Nowy Jork ponownie rozbłysnął pełnymi rozmachu świątecznymi iluminacjami
06:59 Świat: Zaprzęg świętego Mikołaja ponownie na radarach amerykańskiej obrony powietrznej
06:41 Polska: Pracodawcy i eksperci alarmują o niejasnościach związanych z neutralnością płciową w rekrutacji
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert "Oddajmy dzieciom dzieciństwo" zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Szczecin zaprasza na XII Żywą Szopkę, 24-26 grudnia, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie - Żydowcach - Kluczu, przy ul. Srebrnej 8
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Wybitny naukowiec. Wrażliwy społecznik. Piękny człowiek.

Źródło: Krystian Maj /Forum

W Tomaszowicach na Lubelszczyźnie odbędzie się dziś ostatnie pożegnanie prof. Waldemara Parucha. Msza żałobna odprawiona zostanie o godz. 13 w kościele pw. św. Piotra i Pawła. Były szef Centrum Analiz Strategicznych spocznie na tamtejszym cmentarzu parafialnym. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.

Prof. Waldemar Paruch zmarł 8 maja br. w wieku 57 lat. O jego śmierci poinformował na Twitterze minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. "Żegnamy wielkiego Polaka, politologa i polityka, ogromnie zasłużonego dla Polski" – podkreślił minister.

Zaraz po wiadomości o śmierci prof. Parucha, prezydent RP Andrzej Duda pożegnał go w mediach społecznościowych. "Polska straciła zaangażowanego naukowca i eksperta, ale przede wszystkim Patriotę całym sercem i duchem oddanego Rzeczypospolitej".

Premier Mateusz Morawiecki napisał, że odszedł "wybitny naukowiec, wrażliwy społecznik, zasłużony Polak". "Będzie nam brakowało jego mądrości i błyskotliwego umysłu. Niech spoczywa w pokoju".

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił na antenie TVP Info, że "odszedł naprawdę piękny człowiek". "Będziemy go żegnali w najbliższy poniedziałek z ogromnym żalem, bólem i serdeczną pamięcią".

Prof. Waldemar Paruch był absolwentem historii i politologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz wykładowcą tej uczelni. W 2018 r. został pełnomocnikiem premiera ds. utworzenia Centrum Analiz Strategicznych, a następnie pierwszym jego szefem. Od 2020 r. pełnił funkcję przewodniczącego zespołu doradczego ds. rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki. Był także członkiem gabinetu politycznego ministra edukacji i nauki.

Na początku kwietnia br. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.



PAP

Wiadomości

Republika pozwana za mówienie o "taśmach Giertycha". Rachoń komentuje postawę Czarneckiego

Co przyciąga tysiące turystów na jarmark bożonarodzeniowy w Budapeszcie?

SPRAWDŹ TO!

"Wesołych Świąt. Merry Christmas". Prezydent USA z życzeniami dla Polaków

Mimo sędziwego wieku przygotowuje szopkę w miasteczku i świąteczne ciasteczka!

Moc życzeń z Pałacu Prezydenckiego. "Spełnia się wielka obietnica! [WIDEO]

W tym kraju płaca minimalna zostanie w 2026 r. podniesiona o 27 proc.

Tragedia z samego rana. Na drodze zginęło 6 osób [SZCZEGÓŁY]

Wigilijne ABC. Ściąga "przed pierwszą gwiazdką"

Szefowa EBC: AI zmienia strukturę gospodarki

Co zrobić, by wszystkie stacje paliw w Polsce podawały niskie ceny paliwa?

Rosja buduje armię 1,5 miliona żołnierzy. Co za służbę?

Naukowiec z NASA rzuca nowe światło na Gwiazdę Betlejemską

Ujawniono metody Ghislaine Maxwell w uwodzeniu nieletnich ofiar

Giorgia Meloni broni szopki bożonarodzeniowej

Ile jest tak naprawdę choinek? Co zrobić, by długo stały?

Najnowsze

Republika pozwana za mówienie o "taśmach Giertycha". Rachoń komentuje postawę Czarneckiego

Moc życzeń z Pałacu Prezydenckiego. "Spełnia się wielka obietnica! [WIDEO]

W tym kraju płaca minimalna zostanie w 2026 r. podniesiona o 27 proc.

Tragedia z samego rana. Na drodze zginęło 6 osób [SZCZEGÓŁY]

przed pierwszą gwiazdką

Wigilijne ABC. Ściąga "przed pierwszą gwiazdką"

Co przyciąga tysiące turystów na jarmark bożonarodzeniowy w Budapeszcie?

SPRAWDŹ TO!

"Wesołych Świąt. Merry Christmas". Prezydent USA z życzeniami dla Polaków

Mimo sędziwego wieku przygotowuje szopkę w miasteczku i świąteczne ciasteczka!