Wybiła okrągła rocznica. Dzwon Zygmunta ma już 500 lat

Artykuł
Jego fundatorem był król Zygmunt I Stary
Fot. twitter/DziejeSejmu

Dzwon Zygmunt, potocznie nazywany Dzwonem Zygmunta, obchodzi dzisiaj 500 lat. Historyczny dzwon waży aż 12 600 kg

Dzwon Zygmunta odlano w Krakowie w 1520 roku pod kierunkiem ludwisarza z Norymbergi - Hansa Behama. Został zawieszony, w specjalnie do tego celu nadbudowanej starej wieży obronnej Zamku Królewskiego na Wawelu, 9 lipca 1521 roku. Po raz pierwszy jego dźwięk mieszkańcy Krakowa usłyszeli 13 lipca 1521 roku.

Fundatorem dzwonu był król Zygmunt I Stary, w zamyśle którego „nie tylko Bogu Najwyższemu, ale także na chwałę domu Jagiellonów i Królestwa Polskiego miał dzwonić”. Z biegiem lat urósł do rangi jednego z najważniejszych symboli narodowych.

Początkowo określano go mianem magna campana regia" (wielki dzwon królewski), gdyż był dedykowany wielu świętym, patronom króla fundatora. Później jednak zaczęto go nazywać Zygmuntem, a więc imieniem głównego świętego patrona króla, albo dzwonem Zygmunta, mając na myśli fundatora, czyli króla Zygmunta I Starego.

Historyczny dzwon waży aż 12 600 kg. Ma 450 cm całkowitej szerokości jarzmem i sercem, ton uderzeniowy G (sol), słyszalność do 30 km. Do jego uruchomienia potrzeba aż 12 dzwonników.

Źródło: katedra-wawelska, telewizja.krakow

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy