Przejdź do treści
04:29 Portugalia: Ujęto mężczyznę, który chciał zaatakować młotkiem kandydującego na prezydenta Andre Venturę
02:37 USA: Dyrektor wywiadu - Rosja nie ma zdolności podbicia i okupacji Ukrainy
00:42 Turcja: Na północy kraju spadł kolejny niezidentyfikowany dron
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Wszędzie czuć zapach śmierci i ognia. Dziesiątki tysięcy zabitych w Mariupolu [wideo]

Źródło: Telewizja Republika

Rosyjskie wojska urządziły w Mariupolu rzeź. W wyniku ostrzałów zginęło tam co najmniej 22 tys. osób. „Najeźdźcy cofnęli to miejsce do czasów średniowiecza” – komentuje doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. Kompletnie zniszczona jest też huta Azowstal, gdzie od początku działań zbrojnych obrońcy miasta odpierali ataki Rosjan.

Jak wynika z jego relacji, w Mariupolu panują całkowite ciemności. – Jedyne źródła światła pochodzą z rosyjskich patroli i od żołnierzy wroga – opowiada. – Wszędzie czuć zapach śmierci i ognia.

Dodaje, że problem jest nawet z pochówkiem zmarłych. Sprawę komplikują naciski rosyjskich urzędników, wymagających, by ciała trafiały do kostnicy. Następnie każda osoba zgłaszająca się po ciało musi zgodzić się na nagranie materiału wideo, w którym potwierdzi, że zmarły został zabity przez ukraińskie wojsko.

– Mariupol jest obecnie miastem duchów – opowiada mer. – Nasze szacunki dotyczące 22 tys. zamordowanych mieszkańców opierają się na kontaktach, które wciąż utrzymujemy z cywilami przebywającymi na miejscu. Rzeczywista liczba zabitych może być jednak znacznie wyższa.

Potwierdził również wcześniejsze doniesienia, że mieszkańcy miasta nie mogą się swobodnie przemieszczać. Do poruszania się po Mariupolu wymagane są specjalne przepustki, a rosyjski system "filtracji" (szczegółowych przeszukiwań i przesłuchań, służących wykryciu powiązań z ukraińską armią i strukturami siłowymi) uniemożliwia cywilom ucieczkę z miasta.

Ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu pozostawał w minionych tygodniach kombinat metalurgiczny Azowstal, broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej. 20 maja dowódca Azowa Denys Prokopenko poinformował, że jego oddział „otrzymał od kierownictwa wojskowego Ukrainy rozkaz o zaprzestaniu walk w celu uratowania życia i zdrowia żołnierzy”. 

Wcześniej władze w Kijowie potwierdziły ewakuację ponad 260 obrońców Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych. Wojskowych przewieziono na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Jak zapowiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.

Pod koniec kwietnia i na początku maja udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie zakładów Azowstal. Zorganizowanie konwojów humanitarnych było możliwe dzięki współpracy strony ukraińskiej z ONZ.

PAP

Wiadomości

imigranci

Kwestionują Konwencję Genewską: Służyła uciekinierom z ZSRR, nie masowej imigracji 2025

Premier Australii odbierze mieszkańcom broń. To odpowiedź na terroryzm

Mieszkańcy zauważyli drona z rozwiniętym spadochronem

Orban przestrzega przed wielkimi masami imigrantów

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Kto wygrał ten rok? Polacy wprost: Karol Nawrocki! [SONDAŻ]

Leon XIV zwrócił się z zachętą do polskich małżeństw

Müller: rządzący doprowadzili do efektu mrożącego całą administrację publiczną

Nie żyje wybitny muzyk jazzowy. Michał Urbaniak odszedł w wieku 82 lat

Będą bezpieczne wybory na Ukrainie? Zełenski zabrał głos

Młodzi Niemcy niebawem dostaną pisma z Bundeswehry. W jakiej sprawie?

W stolicy Korsyki francuska policja zabiła nożownika!

Romanowski ostro o Żurku: nie można spodziewać się po nim przestrzegania prawa!

Takie będą najbliższe dni. Sprawdź prognozę pogody!

Martwa staruszka na pokładzie samolotu do Londynu. „Słyszysz mnie?"

We Włoszech aresztowano ponad 380 osób podczas wielkiej operacji antynarkotykowej!

Najnowsze

imigranci

Kwestionują Konwencję Genewską: Służyła uciekinierom z ZSRR, nie masowej imigracji 2025

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Kto wygrał ten rok? Polacy wprost: Karol Nawrocki! [SONDAŻ]

Leon XIV zwrócił się z zachętą do polskich małżeństw

Müller: rządzący doprowadzili do efektu mrożącego całą administrację publiczną

Nie żyje wybitny muzyk jazzowy. Michał Urbaniak odszedł w wieku 82 lat

skup broni w Australii w 1996

Premier Australii odbierze mieszkańcom broń. To odpowiedź na terroryzm

dron w Turcji

Mieszkańcy zauważyli drona z rozwiniętym spadochronem

Wiktor Orban

Orban przestrzega przed wielkimi masami imigrantów