Wspólnie wspieramy Ukrainę w jej walce przeciwko inwazji rosyjskiej...

portal tvrepublika.pl/kz 26-02-2024, 12:40
Artykuł
X/PremierRP

Jak powiedział w poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau. Mamy te same opinie odnośnie Ukrainy; wspólnie wspieramy ten kraj w jego walce przeciwko inwazji rosyjskiej.

Premier Kanady przebywa w poniedziałek z wizytą w Polsce, rano spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, a przed południem - z premierem Donaldem Tuskiem.

"Cieszę się z wyniku tych wszystkich rozmów, ponieważ mamy te same opinie odnośnie Ukrainy, odnośnie tego, co dla nas wspólne. Jestem prawdziwym przyjacielem Ukrainy, wspólnie wspieramy ten kraj w walce przeciwko inwazji rosyjskiej" - powiedział Trudeau na wspólnej konferencji z Tuskiem.

Dziękował za przyjęcie w Polsce kanadyjskich żołnierzy oraz za to, że ukraińscy żołnierze mogli tu korzystać ze zorganizowanych dla nich szkoleń. Podkreślił, że polskie siły zbrojne wspierały też siły kanadyjskie w ramach grupy bojowej obecnej na Łotwie.

Trudeau nawiązał też do tego, że w sobotę, w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wraz z innymi przywódcami - m.in. premier Włoch Giorgią Meloni oraz szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Wspieramy wspólnie Ukrainę na drodze do obrony wolności, kultury, języka, wartości demokratycznych i praworządności" - zaznaczył. Podkreślił, że wie, iż Polska te wartości podziela i stale wspiera Ukrainę. "Wspieramy niezachwianie wszystkich Ukraińców walczących za wolność nas wszystkich" - powiedział Trudeau.

Jak relacjonował, wśród tematów rozmowy z polskim premierem były też relacje handlowe Polski i Kanady oraz kwestie dotyczące tzw. czystej energii i odchodzenia od paliw kopalnych. Zadeklarował, że Kanada chce wesprzeć Polskę w tym procesie, także w sektorze energetyki jądrowej.

Źródło: portal tvrepublika.pl, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy