Przejdź do treści
05:07 Kosmos: Statek Orion z załogą misji Artemis II wyruszył w stronę Księżyca
04:28 Finlandia: Dowódca sił powietrznych ostrzega, że przy zwalczaniu obcych dronów, wystrzeliwanie rakiet w kierunku Rosji grozi eskalacją
02:02 Niemcy: Zatrzymano mężczyznę, który groził atakiem w pociągu dużych prędkości
01:03 USA: Prezydent ogłosił 100-procentowe cła na niektóre leki
00:19 Mołdawia: Parlament wypowiedział kluczowe porozumienia ze Wspólnotą Niepodległych Państw
23:22 USA: Szef sztabu sił lądowych wezwany do ustąpienia ze stanowiska
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Informujemy, że powstał 560. Klub „Gazety Polskiej” KRUSZWICA (woj. kujawsko-pomorskie)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zbiera podpisy pod projektem ustawy StopPakt.pl w każdą sobotę i niedzielę od 12:00 do 16:00 pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul. Klasztornej
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Piotrków Tryb. zaprasza na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim, które odbędzie się 8 kwietnia o godz. 17:30 w Mediatece 800-lecia przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3 w Piotrkowie Trybunalskim
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" im. ks. Gurgacza, poseł Patryk Wicher i europoseł Arkadiusz Mularczyk zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem, 11 kwietnia, godz.18:00, WSB ul. Grunwaldzka 17, Nowy Sącz
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Łódź zaprasza na spotkanie otwarte z Prezesem TV Republika Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 8 kwietnia, godz. 17:00 Polsko - Amerykański Ośrodek Kształcenia Zawodowego ul. Kamińskiego 17/19, Łódź
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Chełm zaprasza na wykład historyka Pawła Skroki pt. „Katyń i Smoleńsk w sercach Polaków”, który odbędzie się 9 kwietnia o godz. 17:00 w Biurze Poselskim poseł Anny Dąbrowskiej-Banaszek przy ul. Lwowskiej 14A/3 w Chełmie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Busko-Zdrój zaprasza na spotkanie z posłami Markiem Jakubiakiem oraz Mariuszem Goskiem, 10 kwietnia, godz. 18:00 Pensjonat Sanato, ul. 1 maja 29, Busko-Zdrój
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Sydney - Australia zaprasza na 11. Rajd Katyń 1940 – Smoleńsk 2010 – Australia Pamiętamy!, który odbędzie się w dniach 10–13 kwietnia; program i trasa rajdu dostępne są na stronie www.KlubyGP.pl

Wspólna deklaracja ministrów Polski i Ukrainy. Znamy jej treść

Źródło: kprp.pl

Biuro Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP opublikowało wspólne oświadczenie po spotkaniu Ministrów Infrastruktury Polski i Ukrainy. Zawarte w nim zapisy pozwalają m.in. na wznowienie tranzytu kolejowego.

31 stycznia 2022 roku z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odbyło się w Kijowie spotkanie Ministrów Infrastruktury Polski – Andrzeja Adamczyka i Ukrainy Ołeksandra Kubrakowa w obecności Szefa Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Jakuba Kumocha oraz Szefa Biura Prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka.

CZYTAJUkraina otrzyma od Polski olbrzymią pomoc humanitarną

Dobre wieści z #Kijów. 🇵🇱 i 🇺🇦 delegacje na czele z @JakubKumoch @AndriyYermak z udzałem m. in. Ministrów infrastruktury przeprowadziły rozmowy na tematy dot. infrastruktury, transportu i gospodarki. To realizacja ustaleń Prezydentów. ➡️https://t.co/T2cWOBmPrg 📷 @APUkraine pic.twitter.com/v1MeNNF1NG

— Marcin Łapczyński (@M_Lapczynski) January 31, 2022

Jak podaje Kancelaria Prezydenta, w wyniku spotkania został uzgodniony tekst wspólnego oświadczenia o następującej treści:

1. Strony doszły do porozumienia w sprawie jak najszybszego zniesienia ograniczeń tranzytowych towarowych przewozów kolejowych przez terytorium Ukrainy do Polski. Strona ukraińska do 4.02.2022r. poinformuje stronę polską o konkretnym terminie wznowienia tranzytu kolejowego przez terytorium Ukrainy.

2. Strony doszły do porozumienia w sprawie znacznego zwiększenia zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych z uwzględnieniem potrzeb polskich i ukraińskich przewoźników drogowych. Sprawa ta zostanie omówiona w ramach komisji mieszanej do spraw międzynarodowych przewozów drogowych. Do 5.02.2022r. strony powinny ustalić datę posiedzenia komisji mieszanej do spraw międzynarodowych przewozów drogowych, która powinna ustalić terminy przekazania oraz ilość dodatkowych zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych.

3. Strony porozumiały się w sprawie opracowania wspólnej mapy drogowej w zakresie znacznego podniesienia przepustowości polsko–ukraińskich drogowych przejść granicznych. Odpowiedni plan działań powinien być uzgodniony z udziałem przedstawicieli służb celnych, granicznych, i innych służb Polski i Ukrainy nie później niż do końca lutego br.

4. Strony porozumiały się w sprawie rozpoczęcia przeglądu punktów umowy o międzynarodowych przewozach drogowych zawartej między rządami Polski i Ukrainy w 1992 roku.

Biuro Polityki Międzynarodowej KPRP podkreśliło, że wszystkie punkty powyższego oświadczenia są zależne od siebie i powinny być realizowane w całości.

Początek drogi wyznaczonej przez @AndrzejDuda @ZelenskyyUa 🇵🇱🇺🇦. Jest wola odblokowania kolei i rozmów o transporcie drogowym. Te ostatnie muszą iść w parze ze zwiększeniem przepustowości granicy. Polskie firmy gotowe do inwestowania. Inne tematy wkrótce.https://t.co/svjfRF5OxQ

— Jakub Kumoch (@JakubKumoch) January 31, 2022

Bardzo ważny z polskiego punktu widzenia jest fakt, że strony podkreśliły zainteresowanie spółek petrochemicznych PGNIG i PKN Orlen inwestycjami w ukraiński sektor petrochemiczny oraz porozumiały się co do wspierania ich współpracy z NAK Naftohaz Ukraina w tym obszarze. Ponadto spółka KGHM wyraziła gotowość do rozpoczęcia rozmów o wspólnej eksploatacji złóż metali kolorowych.

prezydent.pl

Wiadomości

Afera loży masońskiej we Francji

22 osoby związane z francuską lożą masońską oskarżone o morderstwa

Śmierć, którą zna cały świat... Wielki Piątek

Słowa z Kosmosu. Odlecieli we właściwym kierunku

Grosicki kończy reprezentacyjną karierę. „To był dla mnie zaszczyt”

Trump wyciąga cła na stół. Są różne wersje

Historyczna decyzja Mołdawii. Uderza w Rosję

Barcelona rozbiła Real i melduje się w półfinale Ligi Mistrzyń. Pajor z bramką

Potęga morska wraca na Bliski Wschód. Wesprze działania wojenne

Kluczowa zmiana w amerykańskiej armii. Generał musi odejść

Znamy laureatów tegorocznych Złotych Fryderyków. Sprawdź!

Okupacja centrali ZUS. Związkowcy negocjują z zarządem

„Tego nie da się zamieść pod dywan”. Kownacki o aferze kłodzkiej

O 21:37 zatrzymał się świat. 21 lat temu przystanęliśmy i byliśmy razem

Groźny wypadek w Wadowicach z udziałem dziecka. Na miejscu śmigłowiec LPR

Nowy sondaż. Wiemy co Polacy sądzą o NBP i KAS

Najnowsze

krzyż Chrystusa

Śmierć, którą zna cały świat... Wielki Piątek

Donald Trump

Trump wyciąga cła na stół. Są różne wersje

parlament Mołdawii

Historyczna decyzja Mołdawii. Uderza w Rosję

Barcelona rozbiła Real i melduje się w półfinale Ligi Mistrzyń. Pajor z bramką

pokład lotniskowca USS Gerald R. Ford

Potęga morska wraca na Bliski Wschód. Wesprze działania wojenne

Afera loży masońskiej we Francji

22 osoby związane z francuską lożą masońską oskarżone o morderstwa

misja Artemis II

Słowa z Kosmosu. Odlecieli we właściwym kierunku

Grosicki kończy reprezentacyjną karierę. „To był dla mnie zaszczyt”