Wróg u bram. Znamy plany Pentagonu w razie agresji Putina na Polskę

Artykuł
canva.com

Ważna deklaracja szefa sekretarza obrony USA podnosi na wyższy poziom bezpieczeństwo naszego kraju. Generał US Army stwierdził przed Kongresem: - Jeśli Rosja zdecyduje się na atak na cele w Polsce, NATO stanie w jej obronie jako koalicja - powiedział Lloyd Austin.

Dowódca nie poprzestał tylko na ogólnych deklaracjach, ale przekonywał, że Stany Zjednoczone mają konkretne plany kontrataku w razie agresji Rosji na Polskę.

Sekretarz obrony USA wypytywany był przez kongresmenów z podkomisji Izby Reprezentantów ds. sił zbrojnych o to, jakie byłyby konsekwencje rosyjskiego uderzenia na „instalacje rakietowe” w Polsce lub w innym kraju regionu.

- Zawsze niebezpieczne jest wdawać się w hipotetyczne scenariusze, ale w tym przypadku jest to bardzo, bardzo ważna kwestia. Jeśli Rosja zdecyduje się na zaatakowanie jakiegokolwiek kraju, który jest członkiem NATO, to jest to „game changer”. Wtedy, zgodnie z zobowiązaniami artykułu V, z pewnością NATO odpowiedziałoby, najprawdopodobniej jako koalicja w jakiejś formie - powiedział Austin.

Dodał, że Sojusz „ma to, czego potrzeba”, by odpowiedzieć na rosyjski atak. Ocenił jednocześnie, że właśnie ze względu na to Rosja nie ma ochoty wdawać się w walkę z NATO. - To jest walka, której oni naprawdę by nie chcieli i która bardzo szybko eskalowałaby w inny typ rywalizacji, jakiego nikt nie chce widzieć - oświadczył szef Pentagonu.

- Militarnie jesteśmy zdolni odpowiedzieć w jakiejkolwiek formie, jaką rozkaże prezydent - dodał najwyższy rangą amerykański dowódca wojskowy generał Mark Milley.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy