Wręczono Nagrody. Gliński do laureatów BohaterON-ów: Polska jest wygrana dzięki waszemu zaangażowaniu

Artykuł
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Polska jest wygrana dzięki waszemu zaangażowaniu i waszej pracy – powiedział wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński zwracając się do laureatów Nagrody BohaterONy 2021 im. Powstańców Warszawskich. Wierzę, że otrzymane nagrody będą powodem do dumy, ale i motorem napędowym do dalszych działań – dodał.

Decyzją Kapituły Nagrody i internautów łącznie wyróżniono osoby, firmy, instytucje i organizacje. Nagrodę Specjalną – jako wyraz uznania zasług za działalność naukową, publicystyczną oraz filmową – otrzymał prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

"To, co robiłem, to jest podziękowanie dla wszystkich tych, którzy walczyli o wolną Polskę – od czasów 1914 roku do czasów powojennych i tę Polskę w końcu odzyskaliśmy w 1989 roku. Naprawdę jestem wzruszony i dziękuję bardzo za tę nagrodę” – mówił prof. Wawer.

W kategorii „dziennikarz” Złotego BohaterON-a otrzymała redakcja portalu Dzieje.pl (prowadzonego przez PAP we współpracy z Muzeum Historii Polski); Srebrnego – dziennikarz, autor książek Tomasz Grzywaczewski; Brązowego – redakcja „Tygodnika Solidarność".

Złotego BohaterONa Publiczności odebrał Tomasz Grzywaczewski.

W dziedzinie „firma” nagrodzeni zostali: Złotym BohaterON-em – Good Games; Srebrnym – Galapagos Films Sp. z o.o.; Brązowym – PL.2012+ Sp. z o.o. Złoty BohaterON Publiczności otrzymało Good Games.

Złotego BohaterON-a w kategorii „instytucja” przyznano Narodowemu Centrum Kultury; Srebrnego – Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych; Brązowego – Biurze Programu „Niepodległa".

Publiczność uhonorowała Złotym BohaterON-em Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

W kategorii „nauczyciel” Złotego BohaterON-a otrzymała Patrycja Michalik (Szkoła Podstawowa nr 2 im. k. S. Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią); Srebrnego – Tomasz Banaszkiewicz (Zespół Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie); Brązowego – Szymon Wiśniewski (Zespół Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu). Nagrodę publiczności odebrała Patrycja Michalik.

Złotym BohaterON-em w kategorii „Organizacja non-profit” wyróżniono Stowarzyszenie Monopol Warszawski – Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich; Srebrnym – Fundację Ośrodka KARTA; Brązowym – Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej GRYF. Publiczność nagrodziła Stowarzyszenie Monopol Warszawski.

W kategorii „osoba publiczna” Złotego BohaterON-a otrzymała reżyserka Maria Stachurska; Srebrnego – dziennikarka, prezenterka telewizyjna Ida Nowakowska-Herndon; Brązowego – pisarka Małgorzata Czerwińska-Buczek.

Złotego BohaterON-a Publiczności otrzymała Ida Nowakowska-Herndon.

W kategorii „pasjonat” nagrodę Złotego BohaterON-a otrzymała Dorota Bartoszewicz ze Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia Infinitas"; Srebrnego – Warszawska Orkiestra Sentymentalna; Brązowego – twórca bloga „II Wojna Światowa w kolorze” Andrzej Matowski.

Złotego BohaterON-a Publiczności otrzymała Dorota Bartoszewicz.

Laureatów wybrała Kapituła Nagrody składająca się z powstańców warszawskich, przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych oraz ambasadorów VI edycji kampanii „BohaterON – włącz historię!". Gremium przewodniczył wicepremier Piotr Gliński.

Udział w wyborze laureatów mieli również internauci, którzy od 15 września do 15 października głosowali na swojego faworyta do wyróżnienia poprzez stronę www.bohateron.pl/bohaterony-2021/zaglosuj/. Nominowani, którzy otrzymali najwięcej głosów w swojej kategorii, otrzymali Złote BohaterON-y Publiczności.

– Cieszę się, że po przerwie spowodowanej pandemią możemy wspólnie spotkać się znowu na gali, aby uczcić pamięć bohaterów i być tu razem z bohaterami, bo faktycznie jest rzeczą imponującą, że tak wielu powstańców jest dzisiaj z nami. Bardzo serdecznie dziękujemy, że państwo jesteście dzisiaj z nami – mówił wicepremier Gliński.

Ocenił, że „Powstanie Warszawskie, jak wiemy, to jedno z najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski”. – To wydarzenie dramatyczne i tragiczne, ale jego cechą zasadniczą, jak się wydaje, jest fakt, że to było i stało się wydarzeniem formacyjnym. Jednocześnie wynikało ono z samej istoty polskości. Można debatować na temat tragizmu powstania, ale nieuchronność, zarówno decyzji o wybuchu powstania, jak i jego klęski, jest dla nas w gruncie rzeczy oczywista. Ono nie mogło nie wybuchnąć. A ten fakt wynikał właśnie z istoty polskości. I z tego samego faktu wynika znaczenie formacyjne powstania. Ono wychowało kolejne pokolenia Polaków, mimo zdrady przez Zachód, mimo hekatomby narodu i jego elit, mimo emigracji i kolejnych fal Targowicy. Bez bohaterskiej postawy powstańców warszawskich nie byłoby dzisiaj wolnej Polski – to dzięki nim tu jesteśmy, możemy żyć w wolnej i suwerennej Polsce, tworzyć wspólnotę dbającą o pamięć historyczną naszego kraju – podkreślił szef MKDNiS.

Wskazał, że „naszym obowiązkiem jest dbać o to, by nikt nigdy nie zapomniał o tej heroicznej postawie i moralnej sile bohaterów powstańczej Warszawy”. – Bo w tym tkwiła istota polskości, bez której nie możemy przetrwać jako wspólnota polityczna, jak i wspólnota kulturowa. Jest mi niezmiernie miło, że o pamięć tę dba nie tylko – w sposób instytucjonalny – państwo polskie. Akcja „BohaterON – włącz historię!” to wspaniały przykład oddolnych działań obywatelskich, które połączyły pokolenia i dowód na to, że spuścizna powstańców warszawskich to dziedzictwo inspirujące do poszukiwań prawdy i odkrywania patriotyzmu. To szczególnie ważne dla młodych ludzi, wyjątkowo mocno potrzebujących, może zwłaszcza w obecnych czasach, drogowskazów i autorytetów – powiedział minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Zdaniem Glińskiego "dzięki akcjom takim jak +BohaterON – włącz historię!+ pamięć o bohaterach pozostaje żywa i przekłada się na postawy prospołeczne i patriotyczne". Przyznał, że z radością obserwujemy „jak pięknie inicjatywa ta z roku na rok się rozwija, jak się rozrasta, jak obejmuje swoim zasięgiem kolejne środowiska i pokolenia”. – A przecież wszystko zaczęło się od spontanicznego pomysłu wysyłania do Powstańców Warszawskich kartek i listów – przypomniał.

Pogratulował laureatom tegorocznych nagród BohaterONy imienia Powstańców Warszawskich. – Różnorodność inicjatyw i ich rozmach sprawiły, że Kapituła Nagrody nie miała łatwego zadania. Na koniec jednak wszyscy zaangażowani w inicjatywy realizowane w ramach akcji „BohaterON” są przecież wygrani. Polska jest wygrana dzięki waszemu zaangażowaniu i waszej pracy – mówił Gliński zwracając się do laureatów.

– Wierzę, że otrzymane nagrody będą dla was powodem do dumy, ale i motorem napędowym do dalszych działań – dodał.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy