Przejdź do treści
Republika Gościem Poranka Radia Republiki w piątek o godzinie 7:10 będzie Jacek Kurski z PiS
21:10 UE: podpisanie umowy handlowej między UE i blokiem państw Mercosuru zostanie odłożone do stycznia, o czym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała szefów państw i rządów na szczycie w Brukseli - podały dwa unijne źródła
20:12 Francja: prokuratura poinformowała, że w ministerstwie kultury, merostwie 7. dzielnicy Paryża i domach prywatnych przeprowadzone zostały rewizje w ramach śledztwa, którym objęta jest minister kultury Rachida Dati
19:17 Dania: za atakami cybernetycznymi na duńskie strony internetowe oraz wodociągi odpowiadają władze Rosji
18:44 Opole: Rada Miasta przyjęła uchwałę o zakazie nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych. Nowe przepisy wejdą w życie w styczniu 2026 roku
18:25 Waszyngton: USA nałożyły sankcje na dwóch sędziów MTK za działania przeciwko obywatelom Izraela
17:59 Gdańsk: prokuratura postawiła zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności taksówkarza radnej Sylwii C. z Koalicja Obywatelskiej po awanturze z taksówkarzem
17:02 Kancelaria Prezydenta RP: w piątek po godz. 10 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie prezydenta Karola Nawrockiego i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który tego dnia złoży oficjalną wizytę w Polsce
16:05 Estonia: charge d’affaires Rosji w Estonii została wręczona nota protestacyjna po tym, gdy rosyjscy strażnicy przekroczyli linię kontrolną na rzece Narwie i zeszli na falochron znajdujący się po estońskiej stronie
15:39 IMGW: Święta Bożego Narodzenia przyniosą mroźną aurę i opady śniegu. Temperatura spadnie poniżej zera, a w nocy do nawet minus 8 st. C.
14:12 Rzecznik prezydenta o wyroku TSUE: polska konstytucja jest nadrzędna wobec wszystkich innych aktów
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm po raz kolejny zorganizują "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Wraca strach przed użyciem broni jądrowej. Ameryka ma analizę zdarzeń

Źródło: canva.com

Ukraina dysponuje potencjałem militarnym zdolnym do odbicia okupowanego przez Rosję Półwyspu Krymskiego - taką informację przekazał członkom Kongresu przedstawiciel administracji prezydenta USA Joe Bidena. Fakt ten budzi w Waszyngtonie obawy, czy ewentualna ofensywa Ukraińców na Krymie nie sprowokuje Kremla do użycia broni jądrowej.

O spotkaniu na Kapitolu, które odbyło się pod koniec listopada, poinformowała sieć telewizyjna CBS. Jego tematem było dalsze zapotrzebowanie Ukrainy na amerykańską broń i sprzęt wojskowy.

Na pytanie o dalsze wsparcie dla ukraińskiego wojska i o to, czy będzie ono próbowało odzyskać Krym, przedstawiciel administracji Bidena miał odpowiedzieć, że Ukraina ma obecnie zdolność do odzyskania półwyspu.

Jednocześnie podkreślił, że Ukraina w najbliższym czasie nie stawia sobie za cel odzyskania Krymu i że ofensywa wojskowa nie jest nieuchronna, ale zauważył, że Ukraina wykazała się odpornością i wytrwałością podczas wojny.

Ukraińcy "nadal szokują świat tym, jak dobrze radzą sobie na polu walki", powiedział cytowany przez CBS amerykański urzędnik.

Jednak Amerykanie oczekują, że w najbliższych miesiącach ukraińskie wojsko będzie przesuwać się na północny wschód, a nie na południe w kierunku Krymu. "Wiele musiałoby się wydarzyć militarnie", zanim Ukraina mogłaby rozpocząć prawdziwą ofensywę w celu odzyskania Krymu, powiedział amerykański urzędnik.

Niektórzy przedstawiciele administracji jednak dyskutują nieoficjalnie, co mogłoby się stać, gdyby Ukraina rozpoczęła ofensywę na półwyspie, który Rosja okupuje od 2014 roku. Amerykańscy urzędnicy obawiają się, że Putin mógłby poczuć się zapędzony do narożnika.

"Putin mógłby mocniej zareagować na Krym", powiedział jeden z amerykańskich urzędników.

Główna obawa wynika z tego, że realne zagrożenie dla rosyjskiej kontroli nad półwyspem mogłoby popchnąć Putina do użycia brudnej bomby lub innego urządzenia nuklearnego - zauważyły źródła CBS.

Jak zaznacza sieć, niektórzy urzędnicy administracji Bidena są zaniepokojeni ciągłymi ukraińskimi atakami na terytorium Rosji, które mogłyby sprowokować silniejszą odpowiedź Putina i rozprzestrzenić konflikt na sąsiednie kraje.

Biały Dom został zaskoczony atakami na most na Krymie i zabiciem córki bliskiego sojusznika Putina Aleksandra Dugina - przekazuje CBS.

Ponadto bitwa o Krym przyniosłaby ciężkie straty na polu bitwy po obu stronach, a odebranie go byłoby trudnym zadaniem dla sił ukraińskich ze względu na silną rosyjską obecność wojskową i trudną geografię - twierdzą eksperci wojskowi. Podczas rosyjskiej wojny domowej i II wojny światowej o region ten toczyły się krwawe bitwy.

W relacji zaznaczono, że przedstawiciel amerykańskiej administracji zauważył, że Ukraina podejmuje własne decyzje na polu walki, ale Biały Dom jest przekonany, że Ukraińcy nie rozpoczęliby rozległej operacji, takiej jak odbicie Krymu, bez uprzedniego powiadomienia USA.

PAP

Polecamy Sejm

Wiadomości

Dworczyk: Musimy pilnować interesów polskiego przemysłu obronnego

Hakerzy wykradli dane klientów spółki deweloperskiej

Pilne: koalicja 13 grudnia ponownie przegłosowała ustawę o kryptowalutach

Kowalski podczas debaty o kryptoaktywach. "Robicie z 3 milionów Polaków ruskich"

TYLKO U NAS

Gdynia: incydent na terenie 33. dywizjonu rakietowego OP. Zatrzymany obywatel Białorusi, prokuratura potwierdza czynności

"TSUE ma poważny problem legitymacji demokratycznej i symetrii standardów"

Znieważenie i naruszenie nietykalności taksówkarza. Prokuratura postawiła zarzuty radnej KO

Szydło: na ulicach Brukseli policja pacyfikuje rolników. "UE jest na dramatycznym zakręcie swojej historii"

Lewackie szaleństwo triumfuje w PE. Chcą ułatwić dostęp do aborcji, europejscy biskupi protestują

Nisztor: naciska się na Polskę, żeby ograniczyć nam suwerenność! Tusk depcze KONSTYTUCJE

Szefernaker podważa obietnice Motyki: finalnie rachunek za energię będzie wyższy

Góralska szopka bożonarodzeniowa stanęła przed Pałacem Prezydenckim

PROTEST W BRUKSELI! Farmerzy mają dość! Bruksela niszczy europejskie rolnictwo!

Puchar Świata w Engelbergu. Polacy wracają na obiekt swoich sukcesów

Postrzelił byłą partnerkę. Sąd zastosował areszt!

Najnowsze

TYLKO U NAS

Gdynia: incydent na terenie 33. dywizjonu rakietowego OP. Zatrzymany obywatel Białorusi, prokuratura potwierdza czynności

Kowalski podczas debaty o kryptoaktywach. "Robicie z 3 milionów Polaków ruskich"

"TSUE ma poważny problem legitymacji demokratycznej i symetrii standardów"

Znieważenie i naruszenie nietykalności taksówkarza. Prokuratura postawiła zarzuty radnej KO

Szydło: na ulicach Brukseli policja pacyfikuje rolników. "UE jest na dramatycznym zakręcie swojej historii"

Dworczyk: Musimy pilnować interesów polskiego przemysłu obronnego

Hakerzy wykradli dane klientów spółki deweloperskiej

Pilne: koalicja 13 grudnia ponownie przegłosowała ustawę o kryptowalutach