Wolność słowa według Łukaszenki. Za wpis w internecie - kolonia karna

Artykuł
canva.com//Presidential Executive Office of Russia CCA 4.0 via Wikipedia Commons

Białoruski reżim już nie pierwszy raz zaskakuje surowymi wyrokami za niewielkie przewinienia. Tym razem padło na mieszkańca Witebska. Mężczyzna został oskarżony o znieważenie dyktatora - Aleksandra Łukaszenki i skazany na... 2 lata kolonii karnej. Mieszkaniec Witebska został oskarżony o znieważenie Aleksandra Łukaszenki i skazany na dwa lata kolonii karnej. Powodem tej kary miał być internetowy komentarz mężczyzny o ostrzałach Ukrainy. Czarę goryczy przelazł fakt, iż w ostrzale Kijowa zginęła jego córka.

W komentarzu w popularnym serwisie Odnokłassniki mężczyzna napisał o odpalaniu pocisków rakietowych przeciwko Ukrainie z terytorium Białorusi i wspomniał o Łukaszence, relacjonuje  niezależna gazeta "Nasza Niwa". Gazeta nie przytacza treści komentarza. Wyjaśnia przy tym, że mężczyzna, 68-letni Alaksandr Patapau, zamieścił wpis po jednym z ostrzałów Kijowa. Z powodu ataków sił rosyjskich w stolicy Ukrainy zginęła jego córka.

Na procesie Patapau mówił, że źle się czuje i boi się, że umrze. Przez 94 dni był przetrzymywany w surowych warunkach w areszcie śledczym. Wezwany przez sąd lekarz więzienny oświadczył, że Patapau otrzymuje należną pomoc medyczną i nie wymaga skierowania do szpitala. Sąd wydał wyrok dwóch kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy