„Wolne głosy zagranica”. Wilk: Są dwa kraje, które Rosja uważa za swoje terytorium. Jest to Białoruś i Ukraina

Wilk: Zapad 2021, to naprawdę największe ćwiczenia wojskowe od 1988 roku. Bierze w nich udział już ponad 200 tys. ludzi
Fot: Twitter/ Tygodnik Powszechny

Gościem red. Michała Trześniewskiego był Andrzej Wilk, który jest głównym specjalistą ds. wojskowych aspektów z OSW.

- Zapad 2021, to naprawdę największe ćwiczenia wojskowe od 1988 roku. Bierze w nich udział już ponad 200 tys. ludzi -rozpoczął Andrzej Wilk.

- To pierwsze manewry od utworzenia nowych jednostek ćwiczeniowych. Jest podzielony na 5 kierunków strategicznych -powiedział Andrzej Wilk.

- Po upadku ZSRR, wrogiem Rosji jest Zachód. Między Rosją a zachodem, są dwa kraje, które Rosja uważa za swoje terytorium. Jest to Białoruś i Ukraina -mówił dalej Andrzej Wilk.

- Chodzi tutaj o ćwiczenia i atak lądowy. Nawet jak ćwiczą jednostki morskie. To nie tylko ćwiczenia, to jest działanie całej Rosji, żeby sprawdzić gotowość do ataku -powiedział Andrzej Wilk.

- Mamy dwie armie w Rosji, które są nastawione wyłącznie na ofensywę. Z tych pięciu okręgów wojskowych -mówił dalej Andrzej Wilk.

- Armia Federacji Rosyjskiej nie jest już największą armią na świecie. Ma niespełna milion żołnierzy. Jeśli chodzi o kompetencję i doświadczenie, to możemy dyskutować. Jest słabsza od armii USA -powiedział dalej Andrzej Wilk.

- Rosjanie wiedzą, że wojna może się zacząć w każdej chwili. Jeśli chodzi o siły NATO, to siły Rosji są dużo słabsze. Pytanie, czy siły NATO są w stanie się szybko zmobilizować do obrony -zakończył Andrzej Wilk.

 

 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy