Wojska NATO pozostaną w Afganistanie. Będą nadal wspierać afgańskie siły bezpieczeństwa

Artykuł
Żołnierze amerykańscy w Afganistanie
wikimedia

Mimo zapowiedzianej przez USA redukcji liczebności wojsk w Afganistanie NATO pozostanie w tym kraju - zapewnił w poniedziałek podczas dorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg.

Prezydent USA Donald Trump nakazał Pentagonowi wycofanie do połowy stycznia przyszłego roku 2 tys. żołnierzy amerykańskich z Afganistanu. Afgańscy talibowie oświadczyli w reakcji, że to dobry krok naprzód, który pomoże zakończyć wojnę w ich kraju.

- Stany Zjednoczone zapowiedziały, że zmniejszą swoją obecność w Afganistanie, ale misja NATO tam pozostanie. Będziemy nadal wspierać afgańskie siły bezpieczeństwa - podkreślił Stoltenberg.

Jak zaznaczył, żaden kraj sojuszniczy nie chce być w Afganistanie dłużej niż to konieczne. Dodał przy tym, że nie można jednak ryzykować, że kraj ten ponownie stanie się bezpieczną przystanią dla międzynarodowych terrorystów, a także miejscem planowania i organizowania ataków na kraje Zachodu.

- Nie możemy pozwolić, aby Państwo Islamskie odbudowało w Afganistanie kalifat terroru, który utraciło w Syrii i Iraku - oświadczył Stoltenberg.

Jak poinformował, o przyszłej obecności NATO w Afganistanie Sojusz będzie rozmawiał na spotkaniu ministrów obrony, w lutym. Najbliższe posiedzenie przedstawicieli państw NATO na poziomie politycznym odbędzie się w przyszłym tygodniu, gdy na wideokonferencji spotkają się ministrowie spraw zagranicznych. Odłożenie dyskusji na luty spowoduje, że w rozmowie na ten temat weźmie już udział przedstawiciel nowej administracji USA.

- Przed nami trudny wybór: albo zostać i zapłacić cenę dalszego zaangażowania wojskowego, albo odejść i ryzykować utratę zdobytych przez nas korzyści oraz to że proces pokojowy zostanie osłabiony - tłumaczył Stoltenberg.

Apelował, by pamiętać, że państwa zaangażowane razem rozpoczęły misję w Afganistanie. Jak podkreślił, kiedy nadejdzie odpowiedni czas, powinny wyjść z tego kraju razem, "w skoordynowany sposób".

W lutym br. w Ad-Dausze USA podpisały z talibami porozumienie pokojowe, na mocy którego Waszyngton postanowił wycofać wszystkich amerykańskich żołnierzy z Afganistanu do maja 2021 roku. W zamian talibowie zobowiązali się, że uniemożliwią działanie na terenie Afganistanu wszelkim grupom terrorystycznym, zwłaszcza Al-Kaidzie i Państwu Islamskiemu.

Porozumienie doprowadziło do rozpoczęcia we wrześniu rozmów pokojowych między talibami a rządem afgańskim, ale wkrótce negocjacje te utknęły w martwym punkcie.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy