Wojnarowski: trzeba oddawać historię taką jaka była. Przedstawiać ją w sposób obiektywny

Temat w pierwszej części rozmowy dotyczył Żołnierzy Wyklętych.
ipn.gov.pl

Gośćmi dzisiejszego poranka w programie "Potrójne Espresso" byli: Teresa Wargocka, Konrad Wojnarowski oraz Paweł Krutul. Temat w pierwszej części rozmowy dotyczył Żołnierzy Wyklętych.

- Nie mam nic przeciwko, aby zaszczepiać patriotyzm u dzieci. Ja pochodzę z Podlasia i my mamy tu ciemne karty o Żołnierzach Wyklętych. Byłem tu na uroczystościach upamiętniających 79 zamordowanych mieszkańców Hajnówki. Mordowane były tam dzieci od 3 roku życia - powiedział Paweł Krutul.

- Każdy naród ma swoje czarne karty. Tam również politycy powinny zanieść wieńce. Politycy powinni w ciszy, bez komentarza uczcić pamięć zamordowanych przez Żołnierzy Wyklętych - dodał polityk. 

Do całej sprawy odniósł się także Konrad Wojnarowski, który uważa, że patriotyzm można przekazać, tylko poprzez obiektywne mówienie prawdy. 

- Trzeba mówić o wszystkim w ten sposób, aby oddawać historię taką jaka była i ją przedstawiać w sposób obiektywny. Aby dzieci uczyć patriotyzmu musimy dawać prawdziwą kartę historii, tak aby one mogły wyrabiać swoje zdanie - stwierdził Konrad Wojnarowski.

Temat Żołnierzy Wyklętych skomentowała także Teresa Wargocka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. 

- Wczorajsze święto było świętem bardzo ważnym. Po raz kolejny doświadczamy tego, że prawda zawsze wyjdzie na jaw. Jeszcze kilka lat temu to młodzież podejmowała się tego tematu - powiedziała.

- Dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej wiemy coraz więcej o tym okresie. A władze w sposób godny obchodzili ten dzień - dodała Wargocka.

- Na pewno czas walki jest bardzo trudny, ale również wiemy, że idea walki z komunizmem, walki o wiarę katolicką była na sztandarach i w sercach młodych ludzi - oznajmiła.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy