Wojna hybrydowa Rosji. Rau: ataki na Nord Stream to kolejna jej faza [wideo]

Artykuł
Twitter/@Rau_Zbigniew

Wkraczamy w kolejną fazę wojny Putina z resztą świata. - Nie można wykluczyć, że wycieki z gazociągów Nord Stream są częścią wojny hybrydowej Rosji przeciwko NATO - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas dyskusji w waszyngtońskim think-tanku CSIS. Jak stwierdził szef naszej dyplomacji, celem tej operacji mogło być zastraszenie państw basenu Morza Bałtyckiego.

- Rosja straciła inicjatywę operacyjną na Ukrainie. W tym samym czasie zaczął działać Baltic Pipe. Eksplozje miały miejsce bardzo blisko duńskich wód terytorialnych, ale nie na wodach terytorialnych, bo to oznaczałoby terytorium NATO (...) To znaczyłoby, że ktoś chce zastraszyć państwa Morza Bałtyckiego. A poza Rosją wszystkie te państwa są członkami NATO lub aspirują do członkostwa – powiedział Zbigniew Rau podczas wystąpienia w Center for Strategic and International Studies. - Jeśli weźmiemy to wszystko razem, to nie możemy odrzucić idei, że to może być element rosyjskiej wojny hybrydowej przeciwko NATO – dodał szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Odnosząc się do sprawy nuklearnych gróźb Władimira Putina, Rau powtórzył swoją opinię wyrażoną wcześniej w wywiadzie z telewizją NBC News, w której stwierdził, że NATO powinno zareagować na użycie przez Rosję broni jądrowej za pomocą uderzenia konwencjonalnego. - Fundamentalnym pytaniem jest, co to by przyniosło Rosji? A odpowiedź brzmi, po uzyskaniu konsensusu państw NATO: konwencjonalna odpowiedź na Ukrainie - oświadczył minister Rau.

Wystąpienie w CSIS odbyło się w ramach trwającej od poniedziałku wizyty szefa MSZ w Waszyngtonie. Wcześniej Rau spotkał się z szefami innych najważniejszych ośrodków poświęconych polityce zagranicznej USA, Atlantic Council i German Marshall Fund, a także z byłym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Johnem Boltonem. W środę minister spotka się z propolskimi kongresmenami, Demokratkami Jeanne Shaheen i Marcy Kaptur oraz Republikanami Rogerem Wickerem i Chrisem Smithem. W czwartek planowane jest spotkanie ze spikerką Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

 

Źródło: PAP, Twitter/@Rau_Zbigniew

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy