Włoski ambasador zabity w ataku na konwój ONZ. Podejrzewana próba porwania

Artykuł
Demokratyczna Republika Konga
US CIA za Wikipedia

Ambasador Włoch w Demokratycznej Republice Konga został zabity w ataku na wschodzie tego kraju – podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych DRK.

43-letni Luca Attanasio zmarł w poniedziałek w szpitalu po tym, jak konwój należący do Światowego Programu Żywnościowego ONZ, z którym podróżował, został ostrzelany nieopodal Gomy – czytamy w oświadczeniu ministerstwa. W ataku zginęli również włoski oficer żandarmerii wojskowej oraz osoba postronna.

 

Do ataku doszło o 10:15 czasu lokalnego (9:15 czasu środkowo-europejskiego). Według administracji Parku Narodowego Virunga leżącego nieopodal miejsca zajścia, był on prawdopodobnie próbą porwania. Na razie nie wiadomo, kto stoi za atakiem.

 

Włoski minister spraw zagranicznych, Luigi Di Maio, wyraził swój głęboki smutek w związku z zabójstwami. - Dołożymy wszystkich starań, by rzucić światło na owe wydarzenia – powiedział.

 

Demokratyczna Republika Konga przez wiele lat znajdowała się w centrum wojny domowej, w wyniku której w latach 1994-2003 zginęło ok. 5 mln ludzi. Pomimo zakończenia konfliktu wciąż dochodzi do starć zbrojnych na wschodzie kraju, gdzie działają liczne grupy zbrojne.

 

Misja pokojowa ONZ działa w DRK od 1999 r. i jest jedną z największych operacji pokojowych na świecie.

Źródło: BBC/TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy