Włosi uhonorują rtm. Pileckiego. "Wielki bohater walki z dwoma totalitaryzmami"

Artykuł
Witold Pilecki
Wikipedia/ Domena publiczna

To pierwsza na świecie inicjatywa nazwania imieniem Witolda Pileckiego obiektu użyteczności publicznej poza granicami Polski – donosi "Nas Dziennik", który informuje, że park we włoskim Vicoli w Abruzji będzie nosił imię polskiego bohatera.

Dziennik przypomina, że Włosi poznali postać rotmistrza Pileckiego dzięki książce "Ochotnik" pióra Marco Patricellego.

Już cztery lata temu dzięki władzom włoskiej miejscowości, Pescary i Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowany został Dzień Pamięci ku czci rotmistrza Pileckiego. To właśnie wtedy mieszkańcy Vicoli podjęli decyzję i uczczeniu tego wielkiego Polaka w swoim miasteczku, uznając go za wielkiego bohatera walki z dwoma totalitaryzmami.

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Na ochotnika dał się złapać w Warszawie, aby dostać się do obozu w Auschwitz-Birkenau. Utworzył tam siatkę konspiracyjną. Jest autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście tzw. Raportów Pileckiego. Uciekł z Auschwitz. Walczył w Powstaniu Warszawskim, później w Armii Andersa. Wrócił do Polski, aby działać w podziemiu antykomunistycznym. Oskarżony i skazany przez władze Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Wyrok skazujący Pileckiego został unieważniony w 1990 roku. 30 lipca 2006 roku został on odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Źródło: Nasz Dziennik

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy