Włochy zgłosiły kandydaturę Mogherini na szefową dyplomacji UE

Artykuł
Federika Mogherini, minister spraw zagranicznych Włoch
flickr.com/The Official CTBTO Photostream/CC BY 2.0

Włoski rząd oficjalnie zgłosił kandydaturę swej obecnej minister spraw zagranicznych Federiki Mogherini do składu Komisji Europejskiej, precyzując, że chodzi o stanowisko szefa dyplomacji UE.

Wczoraj źródła w polskim rządzie poinformowały, że premier Donald Tusk zgłosił kandydaturę ministra Radosława Sikorskiego na stanowisko szefa unijnej dyplomacji.

O decyzji włoskiego rządu w sprawie zgłoszenia Mogherini poinformował w liście do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera premier Włoch Matteo Renzi.

Renzi od wielu tygodni próbuje przeforsować kandydaturę włoskiej minister na stanowisko szefowej dyplomacji UE, co - jak pisze agencja AFP - napotyka silny opór, gdyż wiele państw uważa, że Mogherini jest zanadto przychylna Rosji.

Na szczycie UE w połowie lipca nie udało się porozumieć w kwestii obsady najwyższych unijnych stanowisk, w tym funkcji wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej. Przywódcy państw UE mają czas na znalezienie kompromisu w tej sprawie do 30 sierpnia, gdy odbędzie się nadzwyczajny szczyt.

Według niektórych dyplomatów jednym z powodów fiaska lipcowego szczytu był sprzeciw kilku państw Europy Środkowej i Wschodniej wobec nominacji Mogherini na szefową unijnej dyplomacji. Przeciwnicy włoskiej kandydatki zarzucają jej brak doświadczenia w dyplomacji i miękki stosunek do Rosji. Wschodnioeuropejskie kraje UE miały domagać się też uwzględnienia ich regionu przy podziale stanowisk.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy