Władze polskie i unijne oficjalnie: Pieniądze z KPO popłyną do Polski! [wideo]

Telewizja Republika

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy to szansa na odbudowę gospodarki nie tylko polskiej, ale również całej Unii Europejskiej – mówili na wspólnej konferencji: prezydent Andrzej Duda, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał,że Krajowy Plan Odbudowy to perspektywa, o której mówimy praktycznie od dwóch lat. – To plan odbudowy europejskich gospodarek po tym, co uczyniła z nimi pandemia koronowirusa. Wiadomo było, że musi powstać plan europejski, byśmy mogli powrócić na ścieżkę dynamicznego rozwoju – tłumaczył. – Jednak nikt się nie spodziewał, że Polskę dotknie kryzys na granicy białoruskiej. A już absolutnie nikt się nie spodziewał, że wybuchnie wojna na Ukrainie, wywołana bezprecedensową, niczym nie usprawiedliwioną agresją Rosji na Ukrainę.

Jak dodał, Polska chce nie tylko wrócić do dynamicznego rozwoju, ale także przejść do nowoczesnej gospodarki. – Chcę wyrazić satysfakcję, że przygotowana przeze mnie ustawa doprowadziła do porozumienia na szczeblu parlamentarnym i w UE – powiedział. – Wszystko, co powstanie w ramach funduszu odbudowy, będzie służyło naszym współobywatelom RP i wszystkim państwom UE

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podziękowała Polakom za hojność, z jaką przyjęli uchodźców z Ukrainy. – W obliczu agresji i przestępstw Putina nasza największa siła to solidarność – mówiła. – Historia nie zapomnie waszej postawy. 

Opowiedziała też o szczegółach Krajowego Planu Odbudowy. – Prawie 43% zaplanowanego budżetu wspiera europejskie cele klimatyczne. Zakłada wykorzystanie energii odnawialnej, czystą mobilność czy wykorzystanie wodoru. Kolejny priorytet to cyfryzacja. Plan będzie promował szerokopasmowy internet w całym państwie, nabywanie umiejętności w budowaniu gospodarki jutra, ważnym celem jest też cyberbezpieczeństwo. Stara się też wzmocnić tkankę gospodarczą i społeczną w Polsce.

Jak dodała, wszystkie plany odbudowy i rozwoju w UE są powiązane z reformami. – W Polsce przyjecie tego planu jest związane ze zmianami w sądownictwie – przypomniała. 

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że Polska zawsze opowiadała się za ambitną Europą. – Będzie to budżet, który będzie wspierał rozwój Polski i Europy. Polska jest dzisiaj jedną z głównych lokomotyw UE. Wystarczy spojrzeć na wzrost gospodarczy, ale także na zrównoważenie – mówił. – My rozpoczęliśmy projekty z KPO praktycznie już wcześniej. Warto podkreślić, że Polska jest także po to, by pomagać UE i Unia może liczyć na Polskę. Tak jak mogła liczyć na nas, gdy dystrybuowaliśmy szczepionki wśród krajów trzecich, przy pomocy uchodźcom z Ukrainy, a także wtedy, gdy polscy strażacy pomagali gasić pożary na terenie UW. 

Jak dodał, polski rząd chce silnej UE, ale UE takiej, która szanuje prawa do suwerenności poszczególnych państw. – Na pewno nie dopuścimy do anarchii w systemie sądownictwa – zapowiedział. – W naszym interesie jest to, żeby sędziowie byli niezależni i niezawiśli. 

Będziemy się kierować w kierunku przyszłości, zostawiając ze sobą to, co nas dzieli.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy