Władze UMCS chcą zablokować debatę ewolucjonistów z kreacjonistami? Organizatorzy: Są naciski

Artykuł
wikipedia/domena publiczna

Ze względu na naciski władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie chcą odwołać debatę pt. „EWOLUCJA kontra KREACJONIZM: Skąd się wzięliśmy - przez przypadek czy w wyniku projektu?”. Organizatorzy mówią o naciskach władz uczelni. Pojawiają się też głosy o chęci wywołania skandalu.

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Fundacja „Twój Ruch”, Studenckie Koło Naukowe „Adesse” oraz lubelski oddział stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej przygotowują debatę z udziałem zagranicznych naukowców pt. „EWOLUCJA kontra KREACJONIZM: Skąd się wzięliśmy - przez przypadek czy w wyniku projektu?”. Debata została zaplanowana na 28 maja, jednak okazało się, że może się nie odbyć.

Oficjalnie chodzi o chaos organizacyjny związany z udostępnieniem odpowiedniego pomieszczenia, gdzie debata mogłaby się odbyć. Jednak jak udało nam się dowiedzieć, może też chodzić o próbę zablokowania wykładu przez władze uczelni w związku naciskami nieprzychylnych tematowi środowisk.

W debacie mają wziąć udział prof. Andrew McIntosh z Wydziału Inżynierii Leeds University, prof. Stephen Taylor z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Elektroniki University of Liverpool oraz prof. Michał Ginter z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Konrad Talmont-Kamiński z Wydziału Psychologii Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie i z Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Jednak wygląda na to, że szykuje się skandal na międzynarodową skalę, bo co prawda profesorowie zjadą się na UMCS, jednak nie będą mieli gdzie zetrzeć się w akademickiej debacie. Władze Wydziału Biologii i Biotechnologii, na którym miała odbyć się dyskusja, odmówiły studentom rezerwacji odpowiedniego pomieszczenia pomimo wcześniejszego jej zatwierdzenia.

Dotarliśmy do całej korespondencji pomiędzy studentami a władzami WBiB UMCS oraz rektorem uczelni. Wynika z niej, że studenci odpowiednio wcześniej pomyśleli o zarezerwowaniu sali, lecz władze uczelni na sześć dni przed planowanym wydarzeniem postanowiły zmienić zdanie nie podając racjonalnej przyczyny. Z wyjaśnień władz wynika, że dziekan WBiB miał nie wiedzieć o dokonanej przez studentów rezerwacji jednego z pomieszczeń.

Zamieszczamy skan dokumentu potwierdzającego rezerwację odpowiedniej sali oraz pismo dziekana WBiB UMCS dot. rzekomego „niedopełnienia obowiązków” przez Koło Naukowe Neurobiologów, które początkowo współorganizowało debatę, jednak po zamieszaniu z salą postanowiło zrezygnować z jej organizacji.

 2_670_19

– Podobna sytuacja miała miejsce w grudniu podczas innego naszego wydarzenia – mówi nam Kornelia Chojecka, współorganizator debaty z ramienia Fundacji Twój Ruch. Studentka zaznacza, że wówczas jeden z doktorów, a zarazem felietonista Gazety Wyborczej napisał tekst, w którym określał kreacjonistów jako religijnych obłąkańców. – W tamtej sprawie byłam na dywaniku u rektora. Krytyka dotyczyła tego, że debata nie może być jednostronna – opowiada nam Chojecka.

Podczas debaty zaplanowanej na 28 maja organizatorom udało się zetrzeć poglądy i tym samym zapewnić akademickie ramy dyskusji. Organizacja wydarzenia szła pomyślnie do połowy maja.

– Tydzień temu dostałam informację, że są problemy i że są naciski, w związku z którymi powinniśmy odwołać wydarzenie. Koło naukowe, które nam pomagało wycofało się z organizacji – mówi nam Kornelia Chojecka. – Napisaliśmy pismo do dziekana i rektora. Mamy dowody uzgodnień warunków debaty. Chcemy uniknąć międzynarodowego skandalu w związku z przyjazdem zagranicznych naukowców, którzy nie będą mieli gdzie wystąpić – podkreśla.

– Sprawa wygląda teraz tak, że nie mamy sali, a profesorowie i tak przyjadą. Staramy się więc zorganizować inne miejsce. Napisaliśmy też kolejny list do dziekana – kwituje Kornelia Chojecka z Fundacji Twój Ruch. 

Chodziło o wywołanie skandalu?

Krytyczny wobec organizatorów debaty jest Nikodem Polak z Koła Naukowego Neurobiologów. Wycofał się on z organizacji po zamieszaniu z wynajęciem sali. Jego zdaniem organizatorom od początku chodziło o wywołanie skandalu, aby o debacie stało się głośno.

Władze Uniwersytetu z powodu błędów organizacyjnych dowiedziały się o debacie jako ostatnie. W związku z tym nie mogły podjąć decyzji o zablokowaniu debaty, gdyż na takową nie wydały wcześniej zgody. Nieprawdziwa jest także informacja, że profesorowie nie będą mieli gdzie przeprowadzić debaty. Została już wynajęta inne sala, w poniedziałek zostanie podpisana umowa – pisze w odpowiedzi Nikodem Polak. To on odpowiadał za zorganizowanie z władzami uczelni sali do debaty.

– Debatę organizujemy nie od lutego, ale od kwietnia. To miała być debata dwóch kół uniwersyteckich. Nie było mowy o Fundacji Twój Ruch. O tym, że debatę ma współorganizować fundacja dowiedziałem się z plakatów – mówi nam Nikodem Polak.

– Pani Eunika Chojecka, rzecznik prasowa Fundacji Twój Ruch w lutym była na moim wydziale i pytała o debatę. Skierowana została do dziekana, wtedy odpuściła. Wykorzystała mnie do tej rozmowy – stwierdza Polak. – Od początku wiedziano, jaka jest sytuacja i jak UMCS na nich reaguje (na fundację – przyp. red.). Rok temu zrobili debatę, która wywołała duże oburzenie – przypomina.

Według Nikodema Polaka, który zrezygnował ze współorganizowania wydarzenia, organizatorom od początku chodziło o wywołanie skandalu, co miałoby zwiększyć frekwencję na debacie. – Na taką debatę przyszłoby 60 osób, a dzięki skandalowi dowie się o niej tysiące osób. Kierownicy fundacji liczyli na wywołanie skandalu – mówi wprost. 

 

Do naszej redakcji dotarło też oświadczenie rzecznik prasowej UMCS Magdaleny Kozak-Siemińskiej. Zamieszczamy je w całości:

W odpowiedzi na zarzuty, czynione przez Fundację „Twój Ruch” jakoby Władze UMCS oraz Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS blokowały organizację debaty pt. „Skąd się wzięliśmy” pragnę przedstawić następujące fakty:

1. Władze Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS nie zostały powiadomione o planach zorganizowania debaty pt. „Skąd się wzięliśmy”, gdyż była to indywidualna inicjatywa wiceprzewodniczącego Koła Naukowego Neurobiologów UMCS, o czym nie wiedział nawet przewodniczący tegoż Koła. Poza tym ani Władze Wydziału ani opiekun Koła nie zostali poinformowani, że współorganizatorem takiego wydarzenia miałaby być Fundacja „Twój Ruch”, która nie jest w żaden sposób związana z Uczelnią.

2. Pragnę zaznaczyć, że UMCS nie blokował i nie blokuje dyskusji i debat, odbywających się na Uniwersytecie. Muszę jednak podkreślić, że Władze Uczelni mają zastrzeżenia do organizatora, jakim jest Fundacja „Twój Ruch”. Przede wszystkim raz już zostaliśmy wprowadzeni w błąd przez tę Fundację, która bez wiedzy Władz UMCS i wykorzystując studentów zorganizowała w murach Uczelni debatę na temat kreacjonizmu z udziałem zwolenników wyłącznie jednego światopoglądu, na czym ucierpiał wizerunek Uniwersytetu. Ponadto Fundacja wielokrotnie nadużyła zaufania zarówno studentów jak i pracowników Uczelni – reprezentantki Fundacji „Twój Ruch” wiele razy uzyskiwały zgodę na nieodpłatne wynajęcie sal na terenie Uniwersytetu przedstawiając się wyłącznie jako studentki UMCS i zatajając fakt, że w istocie występują w imieniu zewnętrznej organizacji, z którą nie mamy podpisanej żadnej oficjalnej umowy o współpracy.

3. Odnosząc się raz jeszcze do debaty „Skąd się wzięliśmy” warto dodać, że pełną odpowiedzialność za całą sytuację wziął na siebie wiceprzewodniczący Koła Naukowego Neurobiologów, który w piśmie datowanym na 17 maja br. czyli kilkanaście dni przed planowanym wydarzeniem poinformował Fundację „Twój Ruch” o tym, iż zobowiązuje się do wynajęcia sali w innym miejscu - a zatem informacja, jakoby profesorowie nie mieli się gdzie spotkać jest nieprawdziwa. Mimo to Fundacja „Twój Ruch” wysyła do Władz Uczelni i Wydziału, a także do mediów alarmujące w tonie doniesienia o rzekomym międzynarodowym skandalu z powodu braku sali na debatę. Można to odczytać wyłącznie jako chęć skłócenia środowiska studentów z władzami Uczelni, na co nie może być przyzwolenia.

Mając na uwadze powyższe fakty Władze UMCS nie pozwolą w przyszłości na takie manipulacje ze strony Fundacji „Twój Ruch”.

Magdalena Kozak-Siemińska
Rzecznik Prasowy UMCS

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy