Władze Rumunii nie chcą utrzymywać willi obalonego dyktatora

Artykuł
Wikipedia/Domena publiczna

Władze Rumunii wystawiły na sprzedaż willę, w której mieszkał komunistyczny dyktator Nicolae Ceausescu. Według rumuńskiej agencji Mediafax państwo nie chce więcej utrzymywać nierentownej nieruchomości.

Budowla, znana pod nazwą Pałacu Wiosennego, mieści się przy Bulwarze Wiosennym w eleganckiej dzielnicy Bukaresztu. Powstała z nakazu Ceausescu w 1965 roku. O wystroju decydowała małżonka dyktatora, Elena. Na pełne przepychu wnętrza składały się m.in. kryty basen, sauna i solarium.

Podczas krwawej rewolty pod koniec 1989 roku powstańcy, którzy wtargnęli do budynku, byli zaskoczeni jego okazałym wystrojem; w łazienkach znaleźli np. złote krany, na ścianach barwne mozaiki.

Po rewolucji budynek miał być przeznaczony na potrzeby ważnych gości, odwiedzających Rumunię z wizytą państwową. Jednak ten cel spełniał zaledwie 3-4 razy w roku, dlatego też jego dalsze utrzymanie straciło sens.

Ceausescu i jego żona Elena zostali zastrzeleni 25 grudnia 1989 roku w Targoviste, po tym jak sąd wojskowy skazał ich na karę śmierci.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy