Władze Nowego Jorku uhonorowały Polonię w Dniu Dziedzictwa Polskiego

Portal TV Republika 20-10-2023, 17:00
Artykuł
Screenshot twitter.com
twitter.com

Przedstawiciele władz Nowego Jorku wyróżnili w czwartek reprezentantów Polonii za ich zasługi. Miało to miejsce podczas uroczystości łączącej Dzień Dziedzictwa Polskiego i Miesiąc Dziedzictwa Polskiego.

Okolicznościowe wyróżnienia od prezydenta dzielnicy Brooklyn Antonio Reynoso i kongresmenki Nydii Velazquez ich przedstawiciele wręczyli w siedzibie Centrum Polsko-Słowiańskiego (CPS) prezes Centrali Szkół Dokształcających w Ameryce Dorocie Andrace, dyrektorowi wykonawczemu Polish American Folk Dance Company Andrzejowi Buczkowi, członkini Rady Dyrektorów CPS Bożenie Konkiel oraz wiceprezesowi tej organizacji Paulowi Pachaczowi. Wyróżnił ich także radny miejski Lincoln Restler.

„To wspaniały dzień, aby wyrazić uznanie dla wkładu polskich imigrantów i Polaków w nasze życie kulturalne, społeczne i gospodarcze tutaj na Brooklynie oraz w regionie. Na Brooklynie obchodzony jest corocznie Dzień Dziedzictwa Polskiego, a w całym kraju Miesiąc Dziedzictwa Polskiego” – przypomniał Daniel Wiley w imieniu Velazquez.

Dziękował prezesowi CPS Marianowi Żakowi oraz jego zespołowi za ponowne zorganizowanie tego wydarzenia. Wyraził też wdzięczność Centrum realizującemu od 1972 roku programy społeczne dla tysięcy imigrantów, dorosłych, młodzieży i rodzin, a także Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej za finansowanie wielu przedsięwzięć.

Żak w rozmowie z PAP podkreślił, że uroczystość obejmuje zawsze patronatem prezydent Brooklynu. Honoruje on zasłużonych polonijnych działaczy.

„Jest to jednoczące Polonię wydarzenie. Cieszymy się, że przyciągnęło tak wiele osób” – dodał prezes CPS.

Wysłannik burmistrza Nowego Jorku Erica Adamsa, Hercules Reid, zwrócił uwagę, że polska grupa etniczna należy do największych w mieście. Dziękował też za jej wkład w rozwój Nowego Jorku.

Honorowym patronem czwartkowej celebracji był konsulat generalny RP w Nowym Jorku reprezentowany przez konsul Justynę Gollob-Park.

„Dzisiejsze wyróżnienie za działalność na rzecz Polonii w Brooklynie jest podziękowaniem za całokształt pracy wiążącej się z wychowaniem młodego pokolenia, a przede wszystkim z edukacją, przekazywaniem tradycji, kultury i nauką języka polskiego w szkołach. Jest to nagroda nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich nauczycieli, dyrektorów szkół i zwłaszcza rodziców, którzy pielęgnują język polski, starają się, aby był zachowany w sercach, brzmiał w uszach i był zawsze rozpoznawalny przez młodzież” – powiedziała PAP Dorota Andrace.

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy