Władza szykuje się na 11 listopada. Tusk zwiększył uprawnienia żandarmom wojskowym

Artykuł

Zgodnie z zarządzeniem premiera Donalda Tuska, od 5 listopada żołnierze Żandarmerii Wojskowej otrzymają uprawnienia policyjne wobec osób cywilnych.

O decyzji, którą Tusk podpisał 29 października informuje "Rzeczpospolita". Rzecznik żandarmerii zapewnia, że powodem zwiększenia uprawnień żandarmów wojskowych jest rozpoczynający sie 11 listopada w Warszawie XIX Szczyt Klimatyczny.

- Żandarmeria Wojskowa wesprze policję w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas 19 sesji 9 Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, które odbędą się w Warszawie w dniach 11 - 22 listopada 2013 r. – wyjaśnia mjr Michał Chyłkowski.

11 listopada w Warszawie odbędzie się jednak także tradycyjnie Marsz Niepodległości, w którym tłumnie biorą udział Polacy, chcący świętować niepodległość naszej ojczyzny. Jak się okazuje, żandarmii otrzymali również zadania utrzymywania porządku podczas uroczystości rocznicowych.

Zwiększenie uprawnień funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej oznacza, że podobnie jak policja, będą oni mogli m.in. legitymować osoby, zatrzymywać w razie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa, a także prowadzić kontrolę osobistą.

Co więcej, żandarmii w razie konieczności, będą mogli używać wobec cywilów środków przymusu bezpośredniego, a także broni palnej.

Warto przypomnieć, że w czasie poprzedniego Marszu, wsród uczestników pochodu znaleźli się zamaskowani policjancji, których interwencje wzbudzały i wciąż wzbudzają pytania o prowokację maszerujących.

mp, pap, fot. Adam Kliczek/Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy