Wiktor Juszczenko powiedział prawdę. „Lecha Kaczyńskiego zabili Rosjanie”

Artykuł
Kancelaria Prezydenta RP / Telewizja Republika / Gordonua.com

Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko wyraził przekonanie, że prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego zabili Rosjanie. Powiedział o tym w wywiadzie dla ukraińskiego portalu Gordonua.com, w którym ocenił też, że Polacy nie docenili byłego szefa swojego państwa.

Juszczenko, który sprawował urząd prezydencki w latach 2005-2010, rozmawiał z szefem portalu Dmytrem Gordonem. Na jego pytanie: „czy Kaczyńskiego zabili Rosjanie” Juszczenko odpowiedział: „jestem o tym przekonany”.

„Jestem o tym przekonany. A propos, byłem niedawno na jego grobie. Wydaje mi się, że Polacy go nie docenili. To światły prezydent, który zawsze patrzył ponad horyzont”, powiedział b. prezydent Ukrainy.

Juszczenko wspomina, że spotykał się z Lechem Kaczyńskim ponad 30 razy i zawsze rozmawiał z nim o miejscu Polski, Ukrainy oraz innych państw regionu w przyszłości Europy.

„(…) Dla niego bardzo ważne było polskie przywództwo w Europie wschodniej. I dlatego to, co nazywane było +adwokaturą Ukrainy+ robił w jednym celu: rozpoczynamy od adwokata, ale rozmawiamy o formule geopolitycznej, w której Europa powinna być dostępna dla Ukrainy”, wskazał b. prezydent Ukrainy.

Prezydent prof. Lech Kaczyński i jego żona Maria zginęli – wraz z 94 osobami, wśród nich wieloma wysokimi urzędnikami państwowymi i dowódcami wojskowymi – w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Polska delegacja leciała do Rosji na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy